Mimo częstych policyjnych działań prewencyjnych wśród seniorów, oszuści również nie próżnują i wykorzystując ich bezradność, dobroć i podeszły wiek, nadal mają osoby starsze na swoich celownikach. W ostatnich dniach policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy przyjęli zgłoszenie od 79-letniej kobiety, która została oszukana metodą „na policjanta”. Oszuści wyłudzili od seniorki 15 tysięcy złotych. Pokrzywdzona był przekonana, że bierze udział w tajnej akcji i pomaga prawdziwej policji. tego typu zdarzenia miały również miejsce w minionym roku na terenie powiatu polkowickiego.
Na terenie Legnicy została oszukana 79-letnia kobieta, do której zadzwonił mężczyzna podający się za nadkomisarza Andrzeja Sowę z legnickiej policji. Rzekomy funkcjonariusz zapytał kobietę, dlaczego nie stawiła się na wezwanie, którego odbiór potwierdziła swoim podpisem. Mężczyzna podczas trwającej rozmowy telefonicznej próbował wzbudzić zaufanie do seniorki. Podczas rozmowy sprawca uwiarygodniając, że jest prawdziwym policjantem, poprosił o nie rozłączanie się i wybranie na klawiaturze telefonu seniorki numer 997. W tym czasie osoba współpracująca ze sprawcą przejęła rozmowę i potwierdziła legendę oszusta oraz fakt prowadzenia przez niego akcji wymierzonej w oszustów.
Umiejętnie manipulując rozmową sprawca dowiedział się o posiadanym przez kobietę koncie w jednej z placówek bankowych. Poszkodowana podała sprawcy telefon komórkowy, przez który dalej kontynuowana była rozmowa telefoniczna. Kobieta podczas całego zajścia nie wyłączała telefonu, była cały czas w kontakcie ze sprawcą i wykonywała jego polecenia. 79-latka wyszła z mieszkania i udała się do placówki banku, skąd wypłacił gotówkę w kwocie 15 tys. złotych. Kobieta myśląc, że bierze udział w tajnej akcji policyjnej udała się we wskazane przez sprawcę miejsce, gdzie niestety przekazała nieznanemu mężczyźnie pieniądze.
Przypadki prób oszustw pojawiały się niedawno również na terenie Polkowic. Na początku grudnia minionego roku polkowiczanie w słuchawkach swoich telefonów usłyszeli głos mężczyzny podającego się za policjanta. Oszust informował seniorów o rzekomej aferze, w którą są zamieszani nieuczciwi pracownicy banków, jednocześnie sugerując, że ich oszczędności są zagrożone. Następnie wypytywał ofiary o stan konta, pieniądze w obcej walucie, posiadane złoto lub biżuterię. We wszystkich przypadkach imiona wytypowanych przez przestępcę osób, sugerowały ich podeszły wiek. Na szczęście seniorzy w tych przypadkach, zachowali się bardzo rozsądnie, nie dali się nabrać i albo nie kontynuowali rozmowy lub mimo zakazu kontaktu z najbliższymi, dzwonili do nich i upewniali się, że mają do czynienia z oszustwem. Ostatecznie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach zatrzymali również samego oszusta.
Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” w stosunku do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy pamiętać o tym, że:
Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.
Seniorze pamiętaj też o 4 podstawowych zasadach:
Nigdy nie wręczaj swoich pieniędzy obcej osobie
Nigdy nie dzwoń na numery wskazane przez rozmówcę telefonicznego
Zadzwoń do bliskich i zapytaj czy faktycznie potrzebują pomocy
O próbie wyłudzenia natychmiast poinformuj Policję
KPP POLKOWICE