Głogów: Powstanie nowy ośrodek specjalistyczny

0
1098
zdjęcie 2014-03-27-dom-pomocy-społecznej-dla-dzieci@Głogów-01

Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych to nowa placówka lecznicza, która od 1 maja zacznie funkcjonować w Głogowie. Dzięki niej niepełnosprawne dzieci będą miały większy dostęp do specjalistycznych usług rehabilitacyjnych. Początkowo nowa jednostka będzie finansowana wyłącznie z budżetu gminy, jednak z czasem ma się to zmienić. 

Od 1 maja w Głogowie funkcjonować będzie nowa placówka lecznicza Miejski Ośrodek Rehabilitacji i Usług Specjalistycznych. Radni przyjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie jej utworzenia. Będzie to pierwszy taki ośrodek w Głogowie, który zapewni dzieciom niepełnosprawnym szeroki dostęp do usług rehabilitacyjnych. Swoją siedzibę będzie miał przy ul. Norwida, w miejscu gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci.

Na początku działalności Ośrodka głównym jego źródłem finansowania będzie gmina miejska. Jednak z czasem ma się to zmienić.  Ośrodek będzie starał się o kontrakty z NFZ-u. W placówce mają także rozpocząć działalność Tęczowe Motyle, które wkrótce zmienią status z Klubu na stowarzyszenie. Dzięki temu będą mogli pozyskiwać pieniądze z projektów na działalność Ośrodka.

“Możliwości pozyskiwania środków przez stowarzyszenia, poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz zwiększenie ilości usług specjalistycznych może doprowadzić do wyższych wpływów tego Ośrodka i braku konieczności zwiększania wydatków gminy miejskiej” -zapowiada zastępca prezydenta Leszek Szulc.

Utworzenie nowego podmiotu kosztowało gminę miejską 1 mln 500 tysięcy złotych. Leszek Szulc zapowiada, że w najbliższym czasie  złoży kolejny wniosek o przekazanie 50 tysięcy złotych na zakup sprzętu rehabilitacyjnego do Ośrodka.

Najbardziej szczęśliwi i zadowoleni  z powstania nowej placówki są rodzie niepełnosprawnych dzieci, którzy od dawna walczyli o taki ośrodek –“My jako rodzice chorych dzieci potrzebujemy takiego wsparcia, na początku będziemy raczkować, ale za jakiś czas będziemy już sprawnie działać” – mówi Magdalena Ślebioda mama 10-letniego Jakuba.

Jak informował Leszek Szulc już teraz wiadomo, że ok. 100 osób będzie korzystać z tego ośrodka, m.in kilkadziesiąt dzieci z autyzmem, które obecnie na rehabilitacje muszą jeździć do w Zielonej Góry.

Zadania Ośrodka realizowane będą w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej dla Dzieci, Zakładzie Rehabilitacji oraz następujących poradniach specjalistycznych:
1. Poradni Neurologicznej dla Dzieci,
2. Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży,
3. Poradni Psychologicznej,
4. Poradni Logopedycznej,
5. Poradni Rehabilitacyjnej,
6. Poradni Chirurgii Urazowo – Ortopedycznej dla Dzieci,
7. Poradni dla Osób z Autyzmem Dziecięcym,
8. Poradni Wad Postawy.