Rośliny owadożerne w palmiarni

0
1815

Do jutra (11 czerwca) potrwa Festiwal Roślin Owadożernych.Unikatowa ekspozycja roślin już pierwszego dnia przyciągnęła do Parku Miejskiego setki osób.

Do legnickiego Parku Miejskiego zaglądają zaciekawione dzieci, młodzież, seniorzy, hobbyści, a przede wszystkim – miłośnicy roślin i kwiatów.

Na czas trwania Festiwalu Roślin Owadożernych, organizatorzy przygotowali wiele niespodzianek. Główną atrakcją są dosłownie tysiące najpiękniejszych i najbardziej unikatowych gatunków roślin owadożernych. Podziwiać można i podglądać niezwykłe obyczaje dietetyczne m.in. najwyższych kapturnic, dorastających nawet do metra wysokości, które są prawdziwymi smakoszami much, os i pająków czy najbardziej głodne dzbaneczniki, które potrafią upolować nawet mysz lub niewielkiego ptaka. Zobaczyć można żywy i największy, naturalny lep z rosiczek. Eksperci wyjaśniają, jak i dlaczego muchołówki potrafią niewiarygodnie szybko … liczyć i dlaczego reagują na dotyk. W kolekcji są też okazy wypożyczone od kolekcjonerów, liczące sobie po kilkanaście lat.

Choć organizatorzy zabraniają zwiedzającym dotykania niezwykłych eksponatów, to co odważniejsi i starsi, i młodsi próbują palcami testować apetyt żarłocznych roślinek.

Miłośnicy botaniki mogą się zaopatrzyć w egzemplarze pięknych bestii, uczestnicząc w targach, na których oferowane są rośliny owadożerne. Dostępne są np. mrozoodporne kapturnice, które można posadzić we własnym ogrodzie, rosiczki, które zapolują na muszki owocówki albo zwinne i niezwykle szybkie muchołówki. Odwiedzający palmiarnię najchętniej kupują muchołówki i rosiczki.

Podczas festiwalu odbywają się też pokazy karmienia roślin, połączone z krótkimi prelekcjami, które odbędą się jeszcze w niedzielę, 11 czerwca, w godzinach 12.00 i 14.30.

Organizatorzy festiwalu to Urząd Miasta Legnicy i firma Roraima Świat Roślin Owadożernych. Jej przedstawiciele odwiedzili już m.in. Ogród Botaniczny UJ w Krakowie, UMCS w Lublinie, PAN CZRB w Powsinie, Palmiarnię w Poznaniu czy też Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Festiwal potrwa do 11 czerwca, do godz. 20:00. Wstęp jest bezpłatny.