Razem dla bezdomnych. Policjanci i ratownicy medyczni rozdali ciepłą odzież

0
1439

Głogowscy policjanci oraz ratownicy odwiedzili w poniedziałek miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze rozdali zebraną podczas akcji charytatywnej ciepłą odzież i koce. Inicjatorami działań byli ratownicy medyczni z Ochotniczej Straży Pożarnej – Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego w Głogowie.

Koce oraz ciepłe ubrania zapewnią choć namiastkę ciepła w te coraz zimniejsze dni i noce. Część zebranej odzieży została przekazana do instytucji i organizacji, które stale udzielają pomocy takim osobom – Ogrzewalni przy ul. Legnickiej i Kuchni Brata Alberta przy parafii na Osiedlu Kopernika w Głogowie.

Podczas poniedziałkowych działań policjanci informowali osoby bezdomne o możliwości uzyskania pomocy.

―  Bezdomność to poważny problem społeczny. Ma wiele powodów i przyczyn, niejednokrotnie zależnych od samych osób bezdomnych, ale również będących wynikiem, różnych zdarzeń niezależnych od nich. Nie analizujemy z jakich powodów bezdomny znalazł się na ulicy, ale staramy się reagować na jego sytuację i udzielać wsparcia, kiedy jest ono potrzebne ― mówi Rzecznik Prasowy Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

W okresie zimowym działania policji oraz pracowników społecznych są jeszcze bardziej intensywne niż w ciągu roku. Chodzi o zdrowie i życie ludzi pozbawionych dachu nad głową. Przy niskich, grudniowych temperaturach, mrozach i opadach organizm może wyziębić się bardzo szybko. Obojętność oraz brak zainteresowania osobami bezdomnymi może doprowadzić do ludzkiej tragedii.

Działania policji mają szeroki zakres, jak mówi Bogdan Kaleta ― Policjanci docierają do bezdomnych i informują ich o możliwościach uzyskania pomocy. Niejednokrotnie pomagamy dostać się takim osobom do placówki pomocowej czy przytuliska. W okresie zimowym, kiedy obniża się temperatura i pojawia się zagrożenie zamarznięciem, przewozimy takie osoby do schronisk a czasem prosimy o interwencję pogotowia ratunkowego.

W Polsce od czterech lat przeprowadzane są akcje liczenia osób bezdomnych.Działania  koordynuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas ostatniej ogólnopolskiej akcji, która odbyła się w lutym bieżącego roku odnotowano ponad 33,4 tys. osób bez dachu nad głową.Jak wynika z przeprowadzonych w lutym badań, w Polsce najwięcej osób bezdomnych ma 41-60 lat (16 029); jeśli chodzi o wykształcenie, dominuje zawodowe (42,71 %) i podstawowe (32,01%); najmniej jest osób z wykształceniem wyższym (2,11 %). Wśród osób bezdomnych najbardziej liczną grupę stanowiły osoby pozostające w stanie bezdomności przez okres do 2 lat (26,47 %), niewiele mniej było osób pozostających stanie bezdomności od 6 do 10 lat (25,14 %). Najczęstszym źródłem dochodu wśród osób objętych badaniem jest zasiłek z pomocy społecznej (36,65 %) oraz zbieractwo (12,73 %). Znaczącą grupę stanowią osoby, które w ogóle nie posiadają dochodu (16,99 %). Podczas zeszłorocznego sezonu zimowego 2016/17 z wychłodzenia zmarło w Polsce 110 osób. Wśród tych osób, 40 procent stanowiły osoby bezdomne. Pozostałe przypadki to inne przyczyny, niezwiązane z bezdomnością.

Policja apeluje do mieszkańców, aby przekazywali informacje o miejscach, w których przebywają osoby bezdomne. Monitorując i sprawdzając takie miejsca funkcjonariusze mogą ustrzec te osoby przed utratą zdrowia lub życia, zwłaszcza zimą…