PWSZ im. Witelona w Legnicy na 3. miejscu w Polsce

0
1606

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy zajęła 3. miejsce wśród Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Polsce w ogłoszonej 18. edycji Rankingu Szkół Wyższych 2017 przygotowanego przez miesięcznik Perspektywy. Równocześnie Uczelnia została sklasyfikowana na pierwszym miejscu na Dolnym Śląsku.

Ranking przygotowywany przez analityków Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” nadzorowany jest przez Kapitułę, która pracuje pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk i ministra nauki i informatyzacji. W tym roku wprowadzono w rankingu nowy wskaźnik – ekonomiczne losy absolwentów, który stał się częścią kryterium nazwanego – absolwenci na rynku pracy. Zmieniły się także wagi dotyczące warunków kształcenia i prestiżu uczelni – zmniejszone odpowiednio z 20 do 10 proc. i z 25 do 10 proc. Tym samym nowe kryterium – absolwenci na rynku pracy zyskał największą wartość – 25 proc.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy zajęła 3. miejsce ze wskaźnikiem rankingowym 83,7. Druga w zestawieniu uczelnia z Jarosławia uzyskała jedynie 0,8 punktu więcej. Nasza Uczelnia najwięcej punktów rankingowych uzyskała w kategoriach: cytowania – 100 (liczba cytowań publikacji w latach 2011 – 2015); ekonomiczne losy absolwentów – 87,11; prowadzone kierunki studiów – 79,26; oferta kształcenia podyplomowego – 74,65; preferencje pracodawców – 72,34 oraz ocena przez kadrę akademicką – 57,11.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy jest jedną z największych i najstarszych publicznych uczelni zawodowych w kraju. Tak wysoka ocena w rankingu – awans w stosunku do ubiegłego roku – potwierdza jej ważną rolę w systemie edukacyjnym Dolnego Śląska. Szczególnie istotne są dla legnickiej uczelni oceny wystawione przez kadrę akademicką – drugie miejsce w Polsce, preferencje pracodawców oraz ekonomiczne losy absolwentów.

Połączenie tych wysokich not kadry akademickiej, pracodawców i powodzenie absolwentów stanowi bardzo dobrą przesłankę dla kandydatów na studia, studentów i absolwentów. Dowodzi przede wszystkim wysokiej jakości kształcenia i dostosowania jego form do potrzeb pracodawców. Co skutkuje dobrą sytuacją absolwentów na rynku pracy. Nie maja oni problemów ze znalezieniem zatrudnienia a także w porównaniu z innymi mają większe dochody.

Kryterium – absolwenci na rynku pracy mierzone jest wskaźnikiem wysokości zarobków absolwentów uczelni oraz wskaźnikami ich zatrudnienia – według ogólnopolskiego badania prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wskaźnik uwzględnia trzy parametry badania: zarobki absolwentów w odniesieniu do średniej zarobków w powiecie, w którym mieszkają; procent absolwentów znajdujących się w rejestrach ZUS oraz ryzyko bezrobocia na tle stopy bezrobocia w powiecie zamieszkania. Tak dobre wyniki potwierdzają najwyższą jakości usług edukacyjnych i bardzo dobre przygotowanie absolwentów do wymagań rynku pracy.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy w odróżnieniu od uczelni akademickich wprowadziła kształcenie na profilach praktycznych i powiązała je z oczekiwaniami rynku pracy. Oznacza to, że studenci częściej i więcej przebywają w zakładach pracy, na praktykach zawodowych i realizują większość programów kształcenia w postaci laboratoriów, ćwiczeń, zadań projektowych i transferowych, warsztatów itp.

Inne dane dotyczące cytowań, prowadzonych kierunków kształcenia i oferty studiów podyplomowych to potwierdzenie wysokiej pozycji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy w kraju. Choć Uczelnia nie musi prowadzić badań naukowych i publikować ich wyników to liczba cytowań świadczy o znaczeniu tych działań w świecie naukowym. Szeroka oferta edukacyjna tak dla studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów podyplomowych dowodzi, że jest ona dobrze dobrana do potrzeb osób, które chcą podnosić swoje kwalifikacje.

Uroczyste ogłoszenie wyników tegorocznego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 odbyło się 12 czerwca w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy dr Helena Babiuch prorektor ds. dydaktyki i studentów oraz mgr Jerzy Stefaniak zastępca kanclerza.