Przy Nadleśnictwie Głogów powstanie park edukacyjny

0
1234

Nadleśnictwo Głogów kontynuuje prace nad projektem „Las w mieście”. Inwestycja ma zostać ukończona mniej więcej w okresie zakończenia roku szkolnego.

„Las w mieście” to szeroko zakrojony projekt inwestycyjny o charakterze edukacyjnym. Skierowany jest przede wszystkim do szkół podstawowych i gimnazjalnych, lecz projektanci nie ukrywają, że mile widziani są wszyscy: — Będą tutaj prowadzone zajęcia edukacyjne z uczniami lokalnych szkół — mówi Danuta Charkow, koordynatorka projektu “Las w lesie” — Do tej pory było tak, że jeździliśmy z uczniami do lasu, lub odwiedzaliśmy ich w szkołach. Teraz szkoły będą mogły odwiedzać nas. Jednak nie tylko szkoły mogą nas odwiedzać. Możemy zorganizować zajęcia również dla seniorów. Jesteśmy otwarci. 

Stan prac na kompleksem „Las w lesie” jest już bardzo zaawansowany. Otwarcie ma nastąpić pod koniec roku szkolnego. Kompleks jest podzielony na dwie strefy: edukacyjną i poświęconą pracy leśnika. Całość zamknięta jest na obszarze 2,5 ha znajdującym się przy siedzibie Nadleśnictwa Głogów.

W parku pojawiła się okrągła wyspa edukacyjna z 24 miejscami siedzącymi. W jej środku umieszczona jest okrągła tablica dydaktyczna. Treść wyspy ma się skupiać na cyklu życia lasu – od nasionka do rozkładającego się drewna (lub produktu drewnianego).
W osłoniętej przed deszczem wiacie prowadzone będą quizy, aby dzieci i młodzież mogli się wykazać zdobytą wiedzą. To jednak nie koniec: — Postawiliśmy trzy stoły edukacyjne wyposażone w wymienne plansze — informuje Danuta Charkow — Między innymi z grami dotyczącymi środowiska. Poza tym prowadziliśmy konsultacje z nauczycielami lokalnych szkół. Dlatego cały system dydaktyczny kompleksu łączy wiedzę na temat lasu z programem nauczania w szkołach.

Wyżej wspomniane stoły edukacyjne wyposażone będą w schowek na plansze, szuflady i skrytkę. Stoły mają też zawierać magnetyczne wymienne elementy.

Naczelną ideą przyświecającą projektowi „Las w mieście” jest chęć przybliżenia ludziom lasu. Głogów znajduje się bowiem z dala od lasów. A przynajmniej na tyle daleko, że mieszkańcy mają do nich utrudniony dostęp. Stąd właśnie pomysł na „Las w mieście” – aby las przyszedł do miasta, skoro miasto nie może przyjść do lasu. Twórcy projektu myślą też o świadomości przyrodniczej młodych ludzi: — Zależy nam też na tym, aby nauczyć dzieci i młodzież jak zachowywać się w lesie i jak się w nim orientować — komentuje Danuta Charkow.

Korzystanie z parku będzie całkowicie bezpłatne. Projekt finansuje Nadleśnictwo Głogów i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.