Przetoczenia immunoglobulin możliwe w Głogowskim szpitalu

0
1190

Szpitale, aby były potrzebne, muszą ciągle inwestować w nowe sprzęty i innowacyjne metody leczenia. Bez tego pacjenci będą wybierać inne placówki, bo tamte staną się mało atrakcyjne dla poprawy ich zdrowia. Jednak Głogowski Szpital Powiatowy ma w zanadrzu kolejną propozycję dla tutejszych pacjentów.

Zarząd Głogowskiego Szpitala Powiatowego podał informację, iż w tym tygodniu zakończyła się hospitalizacja pierwszego pacjenta, który uczestniczył w programie leczenia przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych. Objawy chorobowe u 62-letniego mężczyzny ze zdiagnozowanym Zespołem Guillain-Barre, u którego zastosowano tego typu leczenie, wycofały się w znacznym stopniu. W wyniku konkursu, szpital podpisał z dniem 27.12.2016 r. umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na nowy program lekowy pod nazwą: „Program leczenia – przetoczeniami immunoglobulin w chorobach neurologicznych”.

Tym samym głogowska placówka dołączyła do grona dużych szpitali, które realizują ten program. W województwie dolnośląskim pacjenci mogą być leczeni tymi nowatorskimi metodami jedynie w szpitalach wrocławskich oraz w Bolesławcu. Ten rodzaj terapii uznawany jest za światowy poziom w leczeniu schorzeń neurologicznych, a koszt jednego cyklu leczenia może wynosić nawet ok. 20.000 zł.

Program realizowany jest w oddziale neurologicznym szpitala i dotyczy pacjentów z ciężkimi schorzeniami neurologicznymi, np. przewlekłej polineuropatii demielinizacyjnej, wieloogniskowej neuropatii ruchowej, miastenii, zespołu Guillain-Barre, zapalenia mózgu, miopatii zapalnych. Polega na podawaniu we wlewach dożylnych immunoglobulin, zwykle przez okres 5 dni. Następnie, w zależności od reakcji pacjenta i rodzaju schorzenia, wlewy mogą być cyklicznie powtarzane.

Aby móc skorzystać z Programu należy zgłosić się do oddziału neurologicznego ze skierowaniem do szpitala oraz dokumentacją medyczną potwierdzającą rozpoznanie. Kwalifikacji do leczenia immunoglobuliną oraz szczegółowych informacji udzielają lekarze oddziału neurologicznego pod numerem telefonu: (76)837-33-92.

Jest to bardzo ważna informacja dla wszystkich pacjentów z chorobami neurologicznymi, którzy dzięki takiemu leczeniu, będą mogli blisko miejsca zamieszkania podjąć odpowiednie leczenie. To nie tylko oszczędność czasu, ale i potencjalnych wydatków poniesionych na dojazdy. Do tego takie innowacyjne leczenie podnosi rangę miejscowego szpitala, co działa na korzyść całego regionu.

Głogowski Szpital Powiatowy informuje również, iż z dniem 1.02.2017 roku do odwołania wprowadzone zostały ograniczenia w odwiedzinach u osób chorych w szpitalu. U jednej osoby chorej może przebywać tylko jeden odwiedzający.

Placówka decyzję tą argumentuje faktem, iż zgłoszeń grypy sezonowej (typ A) były tylko dwa ze szpitala (w styczniu), ale jest duży wzrost zachorowań na terenie miasta i powiatu.