Polkowicki projekt „Chronię płuca – nie palę” na półmetku

0
1280
Miedziak.info.pl PCUZ Polkowice projekt Chronię płuca nie palę

Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych od sierpnia 2015 roku realizuje projekt „Chronię płuca – nie palę”. Badania wskazują, że powiat polkowicki zajmuje szóste miejsce w Polsce pod względem zachorowalności na nowotwory oskrzeli i płuc. Uzasadnia to realizację projektu, skierowanego na profilaktykę  w tym zakresie oraz leczenie schorzeń będących wynikiem palenia papierosów.

Polkowicki projekt mający na celu ochronę zdrowia jest obecnie na półmetku. Trwać będzie do kwietnia 2016 roku. Przed wprowadzeniem go w życie przeprowadzono badania wśród mieszkańców powiatu polkowickiego. Przebadano ponad dwa i pół tysiąca osób. Dotychczas wśród tej grupy wykryto kilkaset schorzeń i osiem przypadków raka płuc.

Zdrowie i bezpieczeństwo to są niezwykle ważne obszary i dlatego od wielu lat realizujemy różnorodne projekty w tym zakresie – mówił w sierpniu podczas specjalnej konferencji inaugurującej projekt Marek Tramś, starosta polkowicki, który rzucił palenie 11 lat temu. – Kładziemy nacisk na badania, a także profilaktykę. W ramach projektu powstało Centrum Zdrowia Płuc, które oferuje konsultacje z lekarzami specjalizującymi się w chorobach płuc oraz kompleksowe badania w pracowniach diagnostycznych. Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania od lekarza – podkreśla Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

Projekt „Chronię płuca – nie palę” spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu polkowickiego. – Z badań do tej pory skorzystało 2500 osób. Chętnych jest bardzo dużo. Zgłaszają się palący, bierni palacze, a także byli palacze. Pierwsze badania były realizowane po to, aby wybrać pacjentów do uczestnictwa w programie i określić dalsze działania. U ośmiu pacjentów wykryto raka płuc. Zostali oni zoperowani we Wrocławiu. Wynikiem badań tomokomputerowych jest także wykrycie u kilkunastu osób drobnych zmian guzkowatych – informuje Małgorzata Malicka-Kondoł, specjalista chorób płuc. – Poza tym znaleźliśmy wiele innych schorzeń – między innymi tarczycy, serca czy wątroby. Zmiany te były łagodne. Niepokojące jest to, że dzięki badaniu spirometrycznemu u ponad 200 osób wykryliśmy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Ta choroba to prawdziwy cichy zabójca XXI wieku. Pojawia się zazwyczaj po 40 roku życia. Zaburzona wentylacja doprowadza do niewydolności układu oddechowego, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Dlatego ważnym jest, by szybko rozpoznać chorobę – dodaje.

Zainteresowanie programem nie maleje. Do PCUZ wciąż zgłaszają się nowi pacjenci. – Badania są darmowe, więc nierozsądnie byłoby z nich nie skorzystać – mówi jeden z uczestników projektu.

Całkowita wartość projektu to 3 007 157 mln złotych. Z tej kwoty 2,5 mln zł to finansowanie z tak zwanych środków norweskich, a 500 tys. zł z budżetu państwa. Program ma na celu zmniejszyć zachorowalność i liczbę osób umierających na raka płuc.