Mieszkańcy Gaworzyc zapraszają na Jarmark

0
1273
plakat 2014-06-11-16-II-gaworzycki-jarmark-kupiecki@Gaworzyce-001

Już 6 lipca w Gaworzycach odbędzie się II edycja Gaworzyckiego Jarmarku Kupieckiego produktów tradycyjnych i regionalnych. Warto się tam pojawić, gdyż organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. Rękodzieła lokalnych artystów, produkty regionalne, a także pokazy kulinarne w wykonaniu Roberta Sowy.

O godz. 15.00 do zabytkowego parku wkroczy barwny korowód historyczny, na którego czele będą Muszkieterzy i Muszkieterki.

-„Wszystkich przebranych uczestników Jarmarku zapraszamy do wzięcia udziału w Orszaku, który wyruszy z centrum miejscowości. Tematyką przewodnią II edycji wydarzenia będzie wiek XVII”  – mówi Joanna Brodowska z Urzędu Gminy w Gaworzycach.

Wśród parkowych drzew rozbije się obóz historyczny, będą też historyczne pokazy, które z pewnością zaciekawią nie tylko najmłodszych:

– „Dla nich mamy również warsztaty dawnego rzemiosła. Kto czuje się na siłach będzie mógł spróbować swoich sił w warsztatach szczudlarstwa i kuglarstwa” – zapowiada pani Joanna.

Specjalną niespodziankę organizatorzy mają też dla miłośników kuchni. Obok zabytkowego Pałacu pokazy kulinarne wraz z degustacją przygotowanych dań przeprowadzi sam Robert Sowa, Mistrz Kulinarny, kreator menu największych wydarzeń kulinarnych w Polsce. W ostatnim czasie w związku z aferą taśmową, szczególnie głośno zrobiło się wokół Roberta Sowy i jego słynnej już restauracji.

We wnętrzach zabytkowego Pałacu, niedawno oddanych do użytku, będą miały miejsce dwie wystawy. Pierwsza z nich to wystawa malarstwa Anny Nesteruk, która ma już za sobą liczne sukcesy. Będzie można oglądać, a jeśli któraś z prac szczególnie przypadnie do gustu, również zakupić dzieła.

Druga wystawa to przegląd działań nowo zawiązanego Stowarzyszenia Miłośników Rękodzieła „Kreatywni” z Gaworzyc. Mieszkanki gminy pod okiem Agnieszki Przeniosło tworzą wspaniałe przedmioty: ozdoby domu, biżuterię różnego rodzaju, a także świąteczne ozdoby i upominki. Wykorzystują rozmaite techniki –„Na pewno warto to zobaczyć na własne oczy” – zapewnia Joanna Brodowska.

Przegląd rękodzieła i produktów lokalnych będzie się odbywał także na świeżym powietrzu, wzdłuż głównej alejki parku. To regionalni twórcy będą prezentować swoje wyroby, gdy na scenie wystąpi lokalny Zespół Górali Czadeckich „Dawidenka” z Koźlic, który jeszcze w lipcu będzie reprezentował region na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Rumunii.

Będą także liczne zabawy i konkursy, m.in. średniowieczny turniej sołectw czy Bieg Dam o Słój Miodu. Nagrodę dostanie również osoba, której nie brak odwagi i wyobraźni, za najlepsze przebranie ilustrujące temat przewodni imprezy: epokę Muszkieterów.

O godzinie 20.00 na scenie głównej pojawi się Zespół Nadija, który szybko zdobywa uznanie publiczności grając mieszankę łemkowskiego folku i rocka, a tuż po nim nocny spektakl UV w wykonaniu Teatru Avatar z Legnicy.