Polkowice oferują młodzieży skuteczne wsparcie psychologiczne

0
861

Gmina Polkowice już od sześciu lat zapewnia swoim mieszkańcom wsparcie i pomoc w ramach samorządowego „Programu promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym”, który realizowany jest przez Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych. Tegoroczna edycja programu, którą tradycyjnie podsumowano podczas polkowickiego „Dnia Słonecznika”, koncentrowała się szczególnie na problemach ludzi młodych, związanych z wiekiem dojrzewania.

W ramach VI edycji programu, gmina uruchomiła Polkowickie Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży, który działa nieprzerwanie od 1 czerwca tego roku. Dzięki niemu młodzież szkolna może porozmawiać o trudnych sprawach z polkowickimi psychologami i szukać skutecznej pomocy w przypadku problemów rodzinnych czy rówieśniczych.

Polkowicki Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży to efektywne narzędzie, dzięki któremu od ponad 5 miesięcy możemy monitorować problemy młodych osób w naszej gminie, oferując im jak najlepsze formy wsparcia w kryzysie psychicznym. Na codziennych dyżurach pracuje 8 specjalistów. Dokładają oni wszelkich starań, aby jak właściwie zaopiekować się nastolatkami stykającymi się z przemocą domową i szkolną, spadkami nastroju, a nawet depresją – mówi Beata Michalewska, prezes PCUZ.

W ramach programu promocji zdrowia, polkowicka młodzież korzystała w tym roku również z sesji coachingowych oraz warsztatów rozwoju osobistego, w których udział wzięło ponad 600 uczniów z SP nr 3 i SP nr 4. W szkołach organizowana była akcja „Przytul mnie” oraz „Noc z Czarnym Psem”, podczas której młodzież nocowała w placówce szkolnej i wraz z terapeutami rozmawiała o depresji młodzieńczej. Blisko 200 uczniów klas VII i VIII wzięło także udział w zajęciach sensorycznych i sensoplastycznych „Wszystkimi zmysłami”, których celem było poszukiwanie skutecznych sposobów rozładowania napięcia psychicznego. Równolegle prowadzone były warsztaty arteterapeutyczne i teatralne dla dorosłych członków grupy „Inni? Obcy? Tacy sami!”, którzy skorzystali z 15 twórczych spotkań z legnickimi aktorami.

Od 2 lat, we wrześniu mamy okazję bawić się wspólnie na pikniku integracyjnym „WITAJ NOWA SZKOŁO – Mosty Zamiast Murów – #RazemRazniej”, którego celem jest wsparcie psychologiczne i wychowawcze oraz kompleksowa informacja skierowana do rodziców, nauczycieli i młodzieży szkolnej. To wydarzenie jest ważne dla naszych uczniów i procentuje budowaniem pozytywnych relacji z rówieśnikami, które mają ogromny udział w rozwoju emocjonalnym każdej młodej osoby. Podczas „Dnia Słonecznika” możemy wspólnie podsumować nasze działania i znaleźć kolejne inspiracje do rozwijana naszego programu w najbliższych latach – dodaje Beata Michalewska, prezes PCUZ.

Słonecznik został symbolem polkowickiego „Programu promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym” sześć lat temu. Ma on przypominać o tym, że wewnętrzne szczęście, radość i wesołe usposobienie może towarzyszyć człowiekowi na każdym etapie życie.

POLKOWICE.EU