„Piłki za puszki” – projekt już w Głogowie

0
1139
Luty 2016 r. Głogów, akcja Fundacji RECAL „Piłki za puszki”v

„Piłki za puszki” to nowy projekt, w który włączyło się miasto Głogów. Puszki wrzucone do kontenerów ustawionych w wyznaczonych miejscach w Głogowie zamienione będą na piłki klasy treningowej dla głogowskich drużyn młodzików. Projekt powstał przy współpracy z Fundacją RECAL.

W Głogowie został oficjalnie uruchomiony projekt pod nazwą „Piłki za puszki”. Powstał przy współpracy Fundacji RECAL, Chrobrego Głogów S.A. i firmy AG EKO Aneta Gonera. W trzech miejscach na terenie głogowskich obiektów sportowych – przy hali sportowej na ul. Wita Stwosza 1 oraz przy pływalni Chrobry Głogów, ustawiono specjalne pojemniki do zbiórki puszek aluminiowych. Zebrane puszki zostaną wymienione na piłki klasy treningowej. Te z kolei zostaną udostępnione głogowskim drużynom młodzików. Każdy z mieszkańców Głogowa może przyłączyć się do zbiórki, wrzucając do oznaczonych kontenerów aluminiowe puszki.

Projekt nawiązujący do świadomości ekologicznej pod nazwą „Piłki za puszki” zainicjowała w 2011 roku Fundacja RECAL, wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Główną ideą projektu jest połączenie dwóch istotnych aspektów zrównoważonego rozwoju społeczeństwa, sportu i ochrony zasobów naturalnych. Myślą przewodnią projektu jest propagowanie idei, że aktywność fizyczna pozwala zachować zdrowie każdego uprawiającego sport. Recykling zaś oszczędza zasoby naturalne, a także przyczynia się do utrzymania środowiska w dobrej kondycji.

Fundacja na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po napojach RECAL wspiera i promuje na terenie Polski działania mające na celu odzysk i ponowne przetworzenie puszek aluminiowych po napojach. Cele swoje realizuje upowszechniając w społeczeństwie wiedzę na temat możliwości powtórnego wykorzystania puszek oraz płynących z tego korzyści ekologicznych i ekonomicznych. Fundacja RECAL powstała z inicjatywy producentów puszek do napojów: Continental Can Polska Sp. z o.o. i PLM AB Malmo ze Szwecji oraz pięciu producentów aluminium: Alcan, Aluminium Company of America, Pechiney Rhenalu, Reynolds Deutschland i VAW Aluminium.

Obecność Fundacji RECAL na polskim rynku recyklingowym i prowadzone przez nią działania i akcje wpłynęły na to, że poziom odzysku aluminium z puszek po napojach wzrósł z 2 procent w 1995 r. do 79 procent w roku 2013. Fundacja opracowuje, udostępnia i pomaga wdrażać edukacyjne programy ekologiczne dla jednostek oświatowych – szkół i przedszkoli, gospodarczych – przedsiębiorstw komunalnych i firm, a także jednostek samorządu terytorialnego.

Rzeczona fundacja przygotowała i dostarczyła na określone obiekty sportowe specjalne pojemniki do zbiórki puszek oraz tablice informacyjne. W ramach współpracy z Partnerami całość środków pozyskanych ze sprzedaży zebranych puszek przeznaczona jest na zakup sprzętu sportowego.

Projekt zakłada, że każde zebrane 15 kg puszek ( 1 kg to ok. 60 sztuk ) uczestniczący w nim obiekt sportowy otrzyma jedną wysokiej jakości piłkę do futbolu, siatkówki bądź koszykówki.