Pięćdziesięciolecie Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie

0
1368
2015–05–10 Postaw na rodzinę @Zamek Książąt Głogowskich (fot.A.Karbowiak)-52

Sam wyraz muzeum wielu ludziom kojarzy się przede wszystkim z miejscem, gdzie przechowywane są stare i nudne eksponaty. W ostatnich latach jednak muzea w całym kraju dzielnie walczą z tym stereotypem, organizując chociażby majową Noc Muzeów. Wystawy prezentowane w nich przez cały rok skłaniają nie tylko do zadumy, ale i do wysiłku umysłowego, co udowodniła ekspozycja, która ponad rok temu przyjechała do głogowskiego muzeum z Centrum Nauki Kopernik. Takie wydarzenia sprawiają, że właśnie muzea staja się atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Jeśli do tego dodamy, że od dziesiątków lat są obecne w edukacji dzieci i młodzieży, to jubileusz pięćdziesięciolecia Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie cieszy jeszcze bardziej.

Na początku stycznia w Zamku Książąt Głogowskich poinformowano o ustaleniach na obecny rok. Podczas spotkania z dziennikarzami dyrekcja Muzeum Archeologiczno – Historycznego przedstawiła plany obchodów 50-lecia placówki. W ich ramach zaplanowano trzy duże wystawy. Pierwsza z nich otwarta zostanie w marcu. Jej bohaterem będzie Telemach Pilitsidis, który w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej.

Kolejna duża wystawa będzie miała miejsce we wrześniu. Zaprezentowane na niej będą najważniejsze i najciekawsze odkrycia archeologicznie, jakie miały miejsce w ostatnim półwieczu, a do których przyczynili się archeolodzy związani z MAH.

Trzecim dużym przedsięwzięciem będzie wystawa zatytułowana „Głogów nad Odrą”. Jej otwarcie zaplanowano na koniec 2017 roku. Będzie więc ona swoistym zwieńczeniem jubileuszu.

Nie są to jedyne wystawy zaplanowane na ten rok. Bibliofilom na pewno spodoba się ta poświęcona książkom, często niezwykle ciekawym i wspaniale wydanym, które przez lata składały się na bibliotekę ojców redemptorystów, a które przekazane zostały do muzeum. Wystawa pokazana zostanie w kwietniu. W sierpniu natomiast zaprezentowane zostaną fotografie mieszkańców Głogowa, wykonane w miejscowych zakładach fotograficznych w drugiej połowie XIX i w pierwszych latach XX wieku.

2015–05–10 Postaw na rodzinę @Zamek Książąt Głogowskich (fot.A.Karbowiak)-1

Jubileusz to jednak nie tylko wystawy. Jego obchody będą miały także swój naukowy wymiar. Na przełomie października i listopada odbędzie się w MAH konferencja naukowa poświęcona muzeum i muzealnictwu. Wśród zaproszonych gości i prelegentów są między innymi: profesor Zbigniew Kobyliński, który dziś kieruje katedrą archeologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a przed laty piastował stanowisko zastępcy Generalnego Konserwatora Zabytków, profesor Michał Parczewski, również archeolog, związany z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem Rzeszowskim. Zaproszenie przyjął także profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN oraz profesor Piotr Majewski dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

W obchody 50-lecia muzeum wpiszą się również przedsięwzięcia organizowane w placówce od lat. Jubileuszowy charakter będzie więc miała zarówno tegoroczna Noc Muzeów, która tradycyjnie odbędzie się w maju, jak i Głogowski Przegląd Kultury Polskiej „Kresy” oraz Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. To tylko niektóre przedsięwzięcia związane z obchodami 50 – lecia Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Głogowie.

Z okazji jubileuszu w muzeum kupić można również nowe muzealne gadżety. Od pierwszego stycznia Muzeum Archeologiczno – Historyczne ma nowe logo. Jego autorką jest Ewelina Wyrwas z działu organizacji wystaw, wydawnictw i promocji. Przez cały rok będzie ono funkcjonowało w swej jubileuszowej wersji, przypominając o pięćdziesiątych urodzinach placówki. Znalazło się ono między innymi na muzealnych gadżetach. Jest ich całkiem sporo. Odwiedzając muzeum można zaopatrzyć się nie tylko w ciekawe publikacje, ale także nabyć koszulkę, kubek lub torbę na zakupy, na których zamieszczono zdjęcia obiektów znajdujących się w zbiorach MAH. Miłośnikom historii miasta na pewno spodobają się reprinty starych map i planów Głogowa. Uczniom zapewne przypadną do gustu kredki w stylowym, drewnianym piórniku. Nowe gadżety, jak i muzealne wydawnictwa kupić można w portierni Muzeum Archeologiczno – Historycznego.