Nowy projekt dla osób bezrobotnych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Głogowie

0
1187
zdjęcie Arch.-2013-07-14-swiatowy-dzien-przedsiebiorczosci@Powiatowy-Urzad-Pracy@Glogow

Aktywizacja osób bezrobotnych nie jest wcale prosta sprawą. Nie zawsze są odpowiednie fundusze na wszystkie działania, jakie powinno się zorganizować. Niestety też nie zawsze te środki są skierowane w odpowiednią stronę. Omawiany projekt pn. „Wsparcie osób bezrobotnych i biernych zawodowo na terenie Dolnego Śląska” wychodzi naprzeciw osobom, które zostały bezrobotne z różnych względów.

Projekt ten realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014- 2020. Przeznaczony jest dla 50 osób z terenu województwa dolnośląskiego, które ukończyły 30 lat i pozostają bezrobotne lub bierne zawodowo oraz spełniają przynajmniej jedno z poniższych kryteriów, czyli są osobami:

  • długotrwale bezrobotnymi,
  • po 50 roku życia,
  • o niskich kwalifikacjach,
  • zamieszkującymi obszary wiejskie,
  • niepełnosprawne.

W projekcie przewidziane są następujące formy wsparcia :

  1. DORADZTWO INDYWIDUALNE jest wsparciem przeznaczonym dla wszystkich uczestników projektu. Ma na celu zidentyfikowanie potrzeb oraz zdiagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym oddalenie od rynku pracy. Skutkiem doradztwa indywidualnego będzie wypracowanie Indywidualnego Planu Działania (IPD), które będzie podstawą dla Uczestnika do wypracowania indywidualnej ścieżki wsparcia.
  1. SZKOLENIA ZAWODOWE przeznaczone są dla wszystkich uczestników projektu. Wsparcie w postaci szkoleń zawodowych służyć ma uzupełnieniu i zdobyciu nowych lub podwyższeniu obecnych umiejętności, kompetencji, kwalifikacji u uczestników projektu. W projekcie zaplanowano 5 kursów, których wybór związany jest z zawodowym deficytem lub wynika z potrzeb lokalnego rynku pracy:
  1. Szkolenie „Opiekun dziecka”,
  2. Szkolenie „Magazynier logistyk z wózkami widłowymi”,
  3. Szkolenie „Opiekun dorosłych”,
  4. Szkolenie „Pracownik administracyjno-biurowy”,
  5. Szkolenie „Operator obrabiarek CNC”.
  1. STAŻE ZAWODOWE przeznaczone są dla 24 uczestników projektu, które wzięły udział w szkoleniach zawodowych. Staż odbywać się będzie na podstawie trójstronnej umowy o staż. Czas trwania stażu to 6 miesięcy, wymiar stażu to max. 40 godzin w tygodniu a 8 godzin dziennie. Każdy z Uczestników otrzyma stypendium stażowe w kwocie 1600,00 zł brutto miesięcznie przez cały okres trwania stażu tj. 6 miesięcy.
  1. PORADNICTWO ZAWODOWE I POŚREDNICTWO PRACY polegać będzie na kompleksowym wsparciu w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami oraz pomocy w zakresie planowania kariery zawodowej, w tym uzupełnienie kompetencji i kwalifikacji. Celem wsparcia jest płynne przejście uczestników projektu do samodzielnego działania, stopniowa integracja z rynkiem pracy oraz nie powrócenie do sytuacji sprzed udziału w projekcie.
  1. DODATEK RELOKACYJNY przyznawany jest na pisemny wniosek uczestnika projektu według kolejności zgłoszeń po spełnieniu określonych wymagań. Dodatek przeznaczony jest dla nie więcej niż 10 osób, które podejmą zatrudnienie, inną pracę zarobkową lub działalność gospodarczą w miejscowości innej, niż dotychczasowe miejsce zamieszkania.

Osoby chętne do skorzystania z projektu mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Głogowie przy ulicy Piaskowej 1.