Nowa ustawa o zbiórkach publicznych – będzie szybciej i sprawniej

0
1601
arch.2014-02-11-pieniadze-podatek@Glogow

Krótszy czas oczekiwania na pozwolenie, zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną i zastąpienie ich zgłoszeniami przez internet i większa możliwość kontroli przez obywateli – to jedne z najważniejszych zmian, jakie wprowadziła nowa ustawa o zbiórkach publicznych.

Dotychczas obowiązująca ustawa powstała w 1933 roku, w związku z czym nie przystawała do rzeczywistości. Ustawa została przygotowana  przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przy udziale organizacji pozarządowych i weszła w życie 18 lipca.

Teraz ma być szybciej, łatwiej i bardziej przejrzyście. Wcześniej, żeby przeprowadzić zbiórkę publiczną  trzeba było uzyskać pozwolenie. Według nowej ustawy organizowanie zbiórek ma być bardzo uproszczone. Od 18 lipca, by przeprowadzić zbiórkę publiczną, wystarczy jej zgłoszenie na portalu zbiórek publicznych zbiórki.gov.pl. a następnie zamieścić tam sprawozdanie. Dzięki temu każdy obywatel może zobaczyć, ile środków udało się zebrać oraz jak je rozdysponowano.

 „Dla organizatorów zbiórek to duże usprawnienie” – mówi Renata Niecikowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor, redaktorka serwisu poradnik.ngo.pl. – „Nie muszą starać się o pozwolenie, wystarczy samo zgłoszenie. Wszystko trwa krócej: wcześniej na pozwolenie czekało się miesiąc, teraz można robić zbiórkę 3-7 dni od zgłoszenia, jeśli nie ma w nim błędów. To także ułatwienie dla obywateli. Każdy może sprawdzić dane dotyczące zbiórek, dotychczas sprawozdania trafiały do szuflad urzędniczych”.

Wchodząca w życie ustawa wprowadziła jednoznaczną definicję zbiórki publicznej. Jest nią zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze, w miejscu publicznym na cel pozostający w sferze zadań publicznych, określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także na cele religijne. Ustawa definiuje również miejsca publiczne jako “miejsca ogólnodostępne, a w szczególności ulice, place, parki i cmentarze”.

„Na pewno nowy system jest czytelniejszy dla obywatela i daje mu możliwość kontroli” – ocenia Renata Niecikowska. – „Owszem trzeba mieć internet, żeby sprawdzić zgłoszenie zbiórki,  sprawozdanie, jest to jednak coraz łatwiejsze – można skorzystać z niego choćby w miejskiej bibliotece” – dodaje.

Co ważne, wszystkie pozwolenia wydane na starych zasadach, przed wejściem w życie nowej ustawy, czyli przed 18 lipca 2014 r., zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane. Takie zbiórki są przeprowadzane i rozliczane według dotychczasowych zasad wynikających z ustawy o zbiórkach publicznych z 1933 r. Nowa ustawa jest stosowana wyłącznie do zbiórek publicznych, które zostaną zgłoszone po jej wejściu w życie, czyli od 18 lipca 2014 r.

Więcej informacji oraz zestawienie najważniejszych zmian, które wprowadza nowa ustawa można znaleźć na portalu organizacji pozarządowych ngo.pl.