Nieuczciwy znalazca usłyszał zarzuty. Teraz grozi mu więzienie

0
1930
zdjęcie Arch.2013-08-05-glogowska-policja-złodziej@Glogow-01

1500 złotych „znaleźnego” zażądał 55-letni mężczyzna, który pod sklepem znalazł portfel razem z dowodem osobistym, dokumentami i kartami płatniczymi. Kiedy właściciel portfela nie zgodził się na zapłacenie, znalazca uciekł razem z portfelem. Teraz grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. 

23 maja do mieszkańca Głogowa zgłosił się mężczyzna, który pod jednym ze sklepów znalazł portfel z zawartością dowodu osobistego, prawa jazdy i kart płatniczych. Znalazca nie miał kłopotów z ustaleniem osoby, która zgubiła portfel. Dane były w dokumentach. 55 – letni znalazca szybko dotarł ze zgubą do jej właściciela. Za zwrot zguby, miał jednak zażądać kwoty 1500 złotych. Kiedy właściciel portfela i dokumentów nie zgodził się z tą propozycją i zażądał zwrotu zguby, znalazca uciekł z portfelem. Policjanci szybko ustalili personalia mężczyzny i zatrzymali go.

–„55 – latek miał prawo zgodnie z art. 186 Kodeksu Cywilnego zażądać „znaleźnego”, nie miał jednak prawa uzależnić wydania zguby od jego zapłaty. Dlatego odmawiając oddania portfela z dokumentami, naraził się na zarzuty popełnienia przestępstwa. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat 5.”– wyjaśnia Bogdan Kaleta, oficer prasowy z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie.

Kodeks cywilny precyzuje, kiedy znalazca nie otrzyma znaleźnego. Zgodnie z art. 188 k.c. znaleźne nie przysługuje, jeżeli rzecz została znaleziona : w budynku publicznym albo innym budynku lub pomieszczeniu otwartym dla publiczności, w wagonie kolejowym, na statku lub innym środku transportu publicznego. W takich przypadkach znalazca obowiązany jest oddać rzecz zarządcy budynku lub pomieszczenia albo właściwemu zarządcy środków transportu publicznego.

Nie może również żądać znaleźnego funkcjonariusz policji, który w czasie wykonywania czynności służbowych i w związku z tymi czynnościami znalazł rzecz. Przepisy o „znaleźnym” nie dotyczą dokumentów, które należy po prostu zwrócić właścicielowi lub organowi wydającemu.

Znalazca, który otrzymał znaleźne musi je opodatkować PIT i zgłosić do właściwego urzędu skarbowego.