Niebezbieczny azbest. Program jego usuwania w Gminie Żukowice

0
1054
2013-10-19-niebezpieczny-azbest@Zukowice-(fot.www.e-ryki.pl)-01-

W gminie Żukowice zostało zakończone zadanie, polegające na opracowaniu Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żukowice oraz inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest. Całkowity koszt zadania to ponad 13 tys. zł. z czego ponad 10 tys. dofinansowane zostanie dotacją z Ministerstwa Gospodarki. Pozostała część kwoty zostanie pokryta z pieniędzy budżetu gminy.

Usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest należy do zadań samorządu gminnego. Celem programu jest bezpieczne dla mieszkańców i środowiska zaplanowanie usunięcia wyrobów zawierających azbest do 2032 roku. Po opracowaniu harmonogramu usuwania wyrobów azbestowych i określeniu źródeł finansowania prac z tym związanych, ważnym zadaniem będzie przygotowanie składowisk odpadów niebezpiecznych. Plan zakłada oczyszczanie terenów Gminy Żukowice z wyrobów zawierających azbest,  poprzez usuwanie płyt azbestowo – cementowych z pokryć dachowych i elewacji obiektów budowlanych.

“W ramach konkursu „KONKURS – AZBEST 2013 !” Ministerstwa Gospodarki wspierające finansowo realizację zadań wynikających z „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”, przyznało Gminie Żukowice dofinansowanie w wysokości 10 800,00 zł, na opracowanie Programu usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Żukowice oraz inwentaryzację wyrobów zawierających azbest wraz z wprowadzeniem danych z inwentaryzacji do Bazy Azbestowej” – mówi Krzysztof Wołoszyn wójt gminy Żukowice.

Najważniejsze zadanie jakie stoją przed gminą to przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji, ilości i miejsc występowania azbestu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa, na temat tego jakie szkodliwe skutki dla zdrowia może wywoływać.

Chorobotwórcze działanie azbestu występuje w wyniku wdychania włókien zawieszonych w powietrzu (oznacza to, że dopóki włókna nie są uwolnione do powietrza nie stanowią zagrożenia dla zdrowia). Azbest może być także obecny w wodzie, napojach i pokarmach, skąd przenika do organizmu człowieka. Jednak nie ma dowodów świadczących o tym, że azbest dostający się do organizmu drogą pokarmową jest szkodliwy dla zdrowia. Narażenie na pył azbestu może być przyczyną chorób układu oddechowego tj. pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucnowych, raka płuc oraz nowotworów płuc o wysokiej złośliwości.

Doniesienia kliniczne i epidemiologiczne sugerują, że z azbestem może być również związane występowanie innych nowotworów: krtani, żołądka i jelit, trzustki, jajników oraz chłoniaków. Jednak zwiększenie ryzyka w tych grupach nowotworów należy postrzegać jedynie jako prawdopodobne.