Wciąż negocjują z wierzycielami głogowskiego szpitala

0
1209
2013-10-14-konferencja-prasowa@starostwo-Powiatowe-z-udzialem-Ryszarda-Brzozowskiego-(fot.D.Jeczmionka)-01-

Władze Starostwa Powiatowego wciąż negocjują z wierzycielami głogowskiego szpitala. W ostatnim czasie udało się zmniejszyć dług szpitala o 100 tysięcy złotych i trwają rozmowy o kolejne 100 tysięcy. Pieniądze te zostaną przekazane z Ministerstwa Zdrowia w formie dotacji.

Pod koniec stycznia powiat głogowski otrzymał z Ministerstwa Zdrowia prawie 17 mln złotych  na spłatę wierzytelności i kredytów zaciągniętych przez głogowski szpital. Z tych pieniędzy ponad 13 mln poszło na spłatę kredytów. Pozostała kwota przeznaczona została na spłatę wierzytelności.

Starosta Rafael Rokaszewicz mówił wtedy o tym, że kolejne umowy negocjacyjne z wierzycielami będą rozliczane i podpisywane aneksem do umowy, dzięki temu kwota ta miała jeszcze ulec powiększeniu.

“W zeszłym tygodniu do Ministerstwa Zdrowia dostarczony został aneks do umowy o przekazaniu środków Powiatowi Głogowskiemu będących wynikiem finansowego i prawnego przekształcenia szpitala” – informuje Bartek Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Głogowie.

Aneks zwiększył kwotę jaką otrzymał powiat o kolejne 109 tys. złotych. Środki te są to pieniądze o jakie udało się zmniejszyć dług Głogowskiego Szpitala Powiatowego w wyniku negocjacji z jego wierzycielami.

“Takie rozmowy wciąż trwają i przynoszą wymierne korzyści. Szykowany jest już kolejny aneks do umowy, w którym do już pozyskanych środków dopisana będzie kolejna kwota ponad 102 tysięcy” – mówi Starosta Rafael Rokaszewicz.

Przypomnijmy, że kredyty poręczone zostały przez gminę miejską oraz powiat głogowski. Od 1 listopada ubiegłego roku, kiedy to szpital został przekształcony w spółkę, powiat sam spłacał kredyty, które wynosiły blisko 13 mln złotych. Pod koniec ubiegłego roku powiat zwrócił się do gminy miejskiej o jednorazową dotację w kwocie 100 tys. zł na spłatę grudniowej raty kredytu. Styczniowa rata została już spłacona z dotacji otrzymanej z Ministerstwa.

Z ponad 40 milionowego zadłużenia szpitala, powiat przejął na siebie 23 mln zł do spłacenia. Prawie 17 mln otrzymał z Ministerstwa Zdrowia, pozostałe 6 mln zostanie spłacone z obligacji, które zostały wyemitowane przez powiat w ubiegłym roku.