Można korzystać z Zintegrowanego Informatora Pacjenta

0
1231

Historie wszystkich chorób, zalecenia lekarza i informacje o kwotach, jakie zostały przekazane na leczenie w jednym miejscu? Od niedawna (1 lipca) to możliwe dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta. Zarejestrowany użytkownik ma dostęp do historycznych danych o jego leczeniu i finansowaniu leczenia od 2008 roku. Zintegrowany Informator Pacjenta jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Każdy lekarz, który nas leczy posiada naszą kartę, w której wpisuje informacje o naszym leczeniu. Cześć z tych dokumentów jest dostępna także dla nas. Jednak, kiedy zmieniamy lekarza lub wybieramy się na konsultacje takich “papierów” jest bardzo dużo i czasami nie trudno któregoś z nich przeoczyć. Jednak teraz dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta można mieć wszystkie informacje na swój temat dostępne w jednym miejscu. – Zintegrowany Informator Pacjenta to serwis ogólnopolski udostępniający zarejestrowanym użytkownikom historyczne dane o ich leczeniu i finansowaniu leczenia. Dane gromadzone są od 2008 roku przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówi Bartłomiej Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Głogowie. Dzięki rejestracji w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta każdy pacjent zyskuje szybki dostęp do informacji o swoim prawie do świadczeń zdrowotnych, wiedze o leczeniu i udzielonych świadczeniach oraz o przepisanych lekach, a także informacje o kwotach, które zostały pozyskane na sfinansowanie leczenia. Ponadto pacjent otrzyma możliwość skonfrontowania faktycznego przebiegu swojego leczenia z tym, co zostało odnotowane w dokumentach. Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta można otrzymać także informacje o kosztach poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w związku ze swoim leczeniem.

Żeby mieć dostęp do informacji o swoim leczeniu, danych medycznych i finansowaniu udzielonych świadczeń należy wejść na stronę https://zip.nfz.gov.pl/ap-portal/ i wypełnić zamieszczony formularz. Po wypełnieniu wniosku należy udać się z dowodem osobistym do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania danych dostępowych (identyfikator użytkownika oraz tymczasowe hasło). Po ich otrzymaniu można już zacząć korzystać z serwisu. Zarówno rejestracja jak i korzystanie z serwisu są bezpłatne. Informacje o leczeniu pojawią się na serwisie po upływie, co najmniej 24 godzin od otrzymania loginu i hasła oraz będą aktualizowane raz na dobre. Należy jednak pamiętać, że dane pojawią się w informatorze dopiero wtedy, gdy Narodowy Fundusz Zdrowia otrzyma je od świadczeniobiorców (może to potrwać nawet dwa miesiące).

Przypominamy, że dla mieszkańców Powiatu Głogowskiego oddział Narodowego Funduszu Zdrowia znajduje się przy ulicy Sikorskiego 21 w Głogowie.