Mówili o mocnych i słabych stronach

0
1260
zdjęcie 2014-03-19-spotkanie-robocze@Szansa@Głogów-01

Brak informacji o wzajemnych działaniach, brak cyklicznych spotkań obu stron, biurokratyzacja działań, nieznajomość przepisów prawa i obowiązujących procedur oraz brak kultury współpracy – to tylko niektóre słabe strony współpracy między administracją publiczną, a NGO. Wczoraj spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz pracownicy jednostek samorządu, aby porozmawiać o wspólnej komunikacji. Spotkanie odbyło się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszanie SZANSA w partnerstwie ze Starostwem.

W siedzibie Stowarzyszenia SZANSA odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu głogowskiego. Było to pierwsze spotkanie z cyklu poświęconego komunikacji między JST, a trzecim sektorem. Uczestnicy zastanawiali się jak wygląda wzajemna komunikacja, na jakim jest poziomie i jak ją usprawnić. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu “Wdrożenie standardów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi w powiecie głogowskim”.

Jest to projekt, który przez 1,5 roku będzie realizowany na terenie powiatu głogowskiego. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie SZANSA, a partnerem Starostwo Powiatowe. Głównym jego celem jest poprawa współpracy między organami samorządu terytorialnego, a organizacjami pozarządowymi.

Pierwsze spotkanie inaugurujące rozpoczęcie projektu odbyło się miesiąc temu w Starostwie Powiatowym. Od tego czasu jego realizatorzy spotykają się w poszczególnych gminach na terenie powiatu, w celu diagnozy wzajemnej współpracy.

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kilkunastu organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele gminy wiejskiej Głogów , Starostwa, gminy miejskiej Głogów oraz gminy Jerzmanowa. Uczestnicy zostali podzielenie na dwie grupy w których musieli dokonać analizy wzajemnej komunikacji i wskazać jej mocne i słabe strony.

Wśród minusów znalazły się m.in. brak informacji o wzajemnych działaniach, brak cyklicznych spotkań obu stron, biurokratyzacja działań, nieznajomość przepisów prawa i obowiązujących procedur oraz brak kultury współpracy.

Mocne strony wymienione przez uczestników to wysoka jakość działań NGO, coraz większa świadomość współpracy samorządowej, zaangażowanie i prężne działanie organizacji pozarządowych, patronaty, partnerstwa i szkolenia.

To tylko kilka przykładów zarówno mocnych jak i słabych stron.

“Spotkania te mają na celu wypracowanie pewnych procedur, które usprawnią komunikację między administracją, a NGiO-sami” – mówiła Anna Lechowska, moderator spotkania i prezes Stowarzyszenia SZANSA.

W ramach projektu odbędą się jeszcze trzy spotkania poświęcone komunikacji.