Miejskie Obchody 75 Rocznicy Nocy Kryształowej

0
1198
Arch.-2013-07-17-miejskie-obchody-rocznicy-nocy-krysztalowej@Glogow-01

Jutro, 7 listopada, w Głogowie obchodzona będzie 75 rocznica Nocy Kryształowej. W mieście przez cały dzień będą się odbywać wydarzenia, które mają upamiętnić pogrom Żydów dokonany przez hitlerowców. Gościem honorowym obchodów Nocy Kryształowej będzie ks.abp. Henryk Muszyński. W obchodach wezmą udział przedstawiciele gminy Żydowskiej z Legnicy i Wrocławia.

Miejskie Obchody 75 Rocznicy Nocy Kryształowej w Głogowie

godz. 10.00 – Okolicznościowa konferencja pn. „Pamięć, historia, współczesność – o losach głogowskich Żydów” oraz promocja publikacji „Żydzi Głogowscy. Dzieje i kultura”.

Konferencja odbędzie się w Sali Rajców głogowskiego Ratusza. Gościem honorowym obchodów Nocy Kryształowej będzie ks.abp. Henryk Muszyński. W uroczystościach weźmie także udział wnuk rabina Leopolda Lukasa oraz przedstawiciele Gminy Żydowskiej z Legnicy i z Wrocławia – “Przewidujemy, że konferencja potrwa ok. 3 godzin, po której odbędzie się krótka uroczystość przy pomniku dawnej synagogi” – mówi Prezydent Jan Zubowski.

godz. 13.00 – Ceremonia przy pomniku Synagogi.

Głogowska Synagoga, to miejsce które symbolizuje los, jaki przypadł w udziale narodowi żydowskiemu. W nocy z 9 na 10 listopada, którą historycy nazwali nocą Kryształową, nazistowskie bojówki podłożyły ogień pod synagogę. Również domy, sklepy i warsztaty Żydów zostały tej nocy zdemolowane i zniszczone.  “Zostaną tutaj złożone kwiaty. Uroczystość ma upamiętnić byłych mieszkańców Głogowa, tych którzy wtedy przeżyli ten pogrom a później niestety większość z nich zginęła podczas II wojny Światowej” – mówi Prezydent Głogowa.

godz. 16.30 – Otwarcie wystawy „Z dziejów społeczności żydowskiej Głogowa od XIII do XX wieku” w Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Wystawa będzie prezentowała historię Żydów zamieszkujących Głogów, przede wszystkim przez pryzmat ich kultury i wpływu na losy naszego miasta. Atrakcją tej ekspozycji będą zabytki związane ze społecznością żydowską Głogowa i Śląska. Wypożyczone zostały m.in. z muzeów w Chrzanowie, Gliwicach, Jaworze czy Legnicy. Ponadto zaprezentowane zostaną eksponaty ze zbiorów prywatnych.

godz. 18.00 – Koncert Bente Kahan w Miejskim Ośrodku Kultury.

Bente jest często zapraszana do występów w związku z oficjalnymi uroczystościami upamiętniającymi ofiary Holokaustu. Za swe zasługi artystyczne została wyróżniona dożywotnim stypendium Norweskiej Rady Kultury. W 2005 roku została mianowana dyrektorką Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem. Rok później założyła Fundację Bente Kahan, której celem była renowacja Synagogi Pod Białym Bocianem (zakończona w maju 2010 roku). Pod kierownictwem Bente ta historyczna budowla stała się prestiżowym miejscem prezentacji koncertów, sztuk teatralnych i wystaw – przestrzenią wypełnioną duchem tolerancji i wielokulturowości. Bente Kahan jest laureatką wielu nagród za swą pracę w Polsce, m.in. przyznano jej Nagrodę Prezydenta Wrocławia, tytuł Ambasadora Wrocławia i Niemiecko – Polską Nagrodę Kulturalna Śląska.