Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów

0
1003
Miedziak.info.pl Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów List Koperta Kartka

Zbliża się Światowy Dzień Poczty, który przypada 9 października a wraz z nim Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. Dzisiaj łatwiej wysłać SMS-a lub napisać e-maila, niż kopertę z kolorowym znaczkiem. W domowych skrzynkach pocztowych znajdujemy jedynie reklamy i rachunki do zapłacenia. List jest jedną z form komunikacji międzyludzkiej, to kartka papieru wyraża myśli, uczucia i emocje, które są adresowane do konkretnych osób. Pisanie listów jest więc trochę sztuką, podróżą w czasie

Listy przez wieki były jedynym sposobem komunikacji. Może warto i dzisiaj zatrzymać się na chwilę i zrobić przyjemność babci, mamie, koleżance, chłopakowi i wysłać kartkę czy napisać list. Dzieci też chętnie zaangażują się w napisanie kolorowego listu czy fajnej ozdobnej kartki. Zbliża się weekend, są to dni gdzie mamy więcej czasu, pogoda nas nie rozpieszcza, więc może wart o tym pomyśleć.

Listy pisano już w starożytności, nasza wiedza byłaby dużo uboższa w zdarzenia, informacje, uczucia, gdyby nie listy pisane przez króla Jana Sobieskiego do ukochanej Marysieńki, czy Fryderyka Chopina, Zygmunta Krasińskiego, którzy pisali do przyjaciół, czy słynne też listy Juliusza Słowackiego do matki. To tyko niektóre przykłady z polskiej literatury.

Tradycja wysyłania listów była bardzo przyjemna, szczególnie przed świętami ludzie przychodzili na pocztę kupowali znaczki, kartki świąteczne, koperty na listy. Dzisiaj starsi ludzie mają jeszcze ten nawyk we krwi. Młodzi wybierają SMS-y czy mail. Warto wrócić do tego nawyku i pielęgnować te tradycje już od najmłodszych lat. Każdy lubi otrzymywać kartki imieninowe, urodzinowe, pocztówki z wakacji. Urok tradycyjnych listów nigdy nie przeminie, a najprzyjemniejszym momentem zawsze będzie otwieranie koperty i szelest papieru. List to pamiątka, którą po latach będziemy mile wspominać, warto mieć w domu takie pudełko.

Pierwsza linia pocztowa została utworzona przez króla Zygmunta II Augusta w 1558 roku. Prowadziła z Krakowa do Wenecji, listy w wyznaczonych dniach wozili posłańcy na których czekały rozstawne konie. Od roku 1808 listy zaczęto przewozić dyliżansami. Taki dyliżans Poczty Polskiej jeździł dwa razy w miesiącu a podróż trwała prawie dwa tygodnie. Odjazd dyliżansu oznajmiała zawsze trąbka, która dzisiaj jest symbolem Poczty Polskiej.

Pierwszy znaczek pocztowy wydano w Anglii 6 maja 1840 roku a w Polsce 1 stycznia 1960.