Mediator zamiast sądu

0
1270
2013-10-19-tydzien-mediacji@Glogow-01-

od 14 do 19 października trwał “Tydzień mediacji”. Choć dobiega on końca, z usług mediatora można korzystać przez cały rok. Kampania społeczna “Tydzień mediacji” ma nam przypominać o tym, że spory i konflikty lepiej rozwiązywać poprzez mediacje. “Mediator to lepsze rozwiązanie niż spotkanie w sądzie” – radzi policja.

Mediacja to jeden ze sposobów rozwiązywania sporów, w którym bezstronny mediator pomaga dojść do porozumienia osobom będącym w sytuacji konfliktowej. Celem działania mediatora jest przede wszystkim usprawnienie, a czasami wręcz umożliwienie, przeprowadzenia rzeczowej rozmowy o problemie bez udziału sądu. W dniach 14 – 19 października głogowska policja włączyła się w działania pod nazwą „Tygodnia Mediacji” organizowanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Każdy może się znaleźć w sytuacji jakiego sporu. Nie zawsze wymaga on angażowania sądu. – “Zawsze można skorzystać z alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów. Taką możliwość daje polskie prawo. Mediacja może być prowadzona w zarówno sprawach cywilnych, gospodarczych, wynikających z prawa pracy, rodzinnych jak i w sprawach karnych oraz tych , w których sprawcą czynu karalnego jest nieletni. Aby zgłosić sprawę do mediacji, należy wybrać jeden z ośrodków mediacyjnych, a następnie telefonicznie, bądź drogą mailową skontaktować się z mediatorem” – tłumaczy Bogdan Kaleta, rzecznik głogowskiej Policji.

Dalsza procedura jest uzależniona od reguł przyjętych w danym ośrodku. Pierwszym etapem może być spotkanie osoby inicjującej mediację z mediatorem. Jego celem jest rozmowa o problemie oraz możliwościach jego rozwiązania, jakie stwarza mediacja. Następnie, za zgodą inicjatora, mediator kontaktuje się z drugą stroną konfliktu (mailowo lub telefonicznie w zależności od rekomendacji strony inicjującej mediację) i zaprasza ją na spotkanie informacyjne. Po spotkaniach z każdą ze stron konfliktu na osobności, mediator umawia kolejne, tym razem wspólne rozmowy. Część ośrodków i mediatorów rozpoczyna mediację od spotkania z obiema stronami konfliktu naraz.
Coraz częściej zdarza się, że mediację inicjuje sędzia podczas procesu sądowego. Wówczas strony konfliktu mają szansę na polubowne rozwiązanie sporu. Także w tym wypadku obowiązuje zasada dobrowolności – osoba nie przekonana do takiej mediacji może nie wyrazić na nią zgody. Doświadczenie mediatorów pokazuje jednak, że często udział w spotkaniu informacyjnym w ośrodku mediacyjnym – umożliwiający uzyskanie informacji o mediacji, odpowiedzi na pytania i wątpliwości nurtujące strony i bezpośredni kontakt z mediatorem – pomaga stronom przezwyciężyć obawy i zdecydować się na uczestnictwo w mediacji.