Maraton Pisania Listów Amnesty International – kilka Twoich minut może zmienić czyjeś życie!

0
1410
Miedziak.info.pl Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów List Koperta Kartka

Wielkimi krokami zbliża się kolejny już Maraton Pisania Listów -Międzynarodowa Akcja w obronie praw człowieka na świecie. Maraton po raz pierwszy został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Pomysłodawcami akcji byli aktywistki i aktywiści warszawskiej grupy Amnesty. W ciągu kilku lat ta lokalna inicjatywa urosła do rangi jednego z największych i najważniejszych wydarzeń w obronie praw człowieka na świecie. W 2017 roku podjęto 5,5 mln akcji, w samej Polsce napisano ponad 300 000 listów. Pora pobić kolejny rekord! Pomóc może każdy, wystarczy jedynie poświęcić kilka minut swojego czasu…

Maraton Pisania Listów. Jak to działa?

Amnesty International, organizator Maratonu Pisania Listów jest globalnym ruchem społecznym ponad 7 milionów ludzi, którzy walczą o sprawiedliwość na świecie.

W swoich działaniach kierujemy się uniwersalnością i niepodzielnością praw człowieka, bezstronnością i niezależnością, solidarnością międzynarodową i skutecznymi działaniami na rzecz konkretnych osób, których prawa zostały złamane.

Dzięki skutecznym badaniom, rzecznictwu, kampaniom, akcjom i edukacji oddajemy oprawców w ręce sprawiedliwości, zmieniamy opresyjne prawa i uwalniamy ludzi więzionych za wyrażanie swojego zdania ― czytamy na stronie www.amnesty.org.pl.

Co roku, pisane podczas Maratonu listy dedykowane są do ofiar systemu czy represji rządowych.

Amnesty International szuka miejsc, w których prawa człowieka są łamane. Członkowie Amnesty odnajdują i identyfikują osoby, które są zagrożone, potrzebują sprawiedliwości i solidarności w trudnej sytuacji.

Kolejnym krokiem jest wybranie bohaterów, którym można pomóc tu i teraz. Opisy konkretnych sytuacji i losy pokrzywdzonych przez system ludzi wysyłane są do biur Amnesty na całym świecie.

Na początku grudnia aktywiści organizują szereg wydarzeń, promują akcję. Społeczeństwo poznaje prawdziwe historie, które dzieją się obecnie gdzieś na świecie. Poznajemy losy bohaterów akcji, którym możemy pomóc.

Ludzie piszą listy, wysyłają e- maile. Chodzi o to, by tych głosów w obronie innych było jak najwięcej.

Wiadomości docierają do biur rządowych, cel więziennych, domów tych ludzi.

Pod wpływem ilości listów i rozgłosu medialnego udaje się wygrywać walkę z łamaniem praw człowieka. Niesprawiedliwie odsiadujący wyroki uzyskują lepsze warunki lub opuszczają więzienne mury. Amnesty na całym świecie dostaje wyraźny sygnał od ludzi i władz – wasze działania mają sens, przynoszą efekty, to działa!

Pisać może każdy i wszędzie. Ludzie z tej okazji gromadzą się w większych grupach i okazują swoją solidarność, wsparcie dla tych, którzy go potrzebują. Listy pisane są w szkołach, kawiarniach, bibliotekach, ale i w domowym zaciszu.

Data Maratonu związana jest z obchodami Światowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Święto obchodzone jest co roku w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1943 rok), zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych ONZ w 1950 roku.

Głogowianie też będą pisać!

Przyłączyć się do akcji i napisać list można wszędzie! Więcej szczegółów na stronie: www.amnesty.org.pl

W tym roku podczas Maratonu będziemy pisać listy w sprawie obrończyń praw człowieka z 10 państw. To kobiety, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia.

W Polsce są 552 miejsca, w których będziemy pisać listy, jednym z nich jest Głogów!

Głogowski Maraton Pisania Listów

29.11.2018 rozpoczynają:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie
  • Szkoła podstawowa nr 2 W Głogowie
  • Zakład Poprawczy i schronisko dla nieletnich w Głogowie
  • Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego (maraton dostępny tylko dla uczniów i uczennic)
  • Kolejne wydarzenie odbędzie się 4.12.2018 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie

Finał Głogowskiego Maratonu Pisania Listów 7.12.2018 odbędzie się w dwóch miejscach:

Szkole Podstawowej i Liceum „Aslan” od godziny 18:00 do 22:00
oraz Stowarzyszeniu dla Dzieci i Młodzieży „Szansa” od godziny 10:00 do 22:00

Więcej informacji o maratonie: https://maraton.amnesty.org.pl

oraz http://www.facebook.com/amnestyinternationalglogow/

 

Źródło: amnestyinternationalglogow