Krzesło oparte na czterech nogach

0
950

W piątek w polkowickim Zespole Szkół zakończyła się kampania „Słodka Julka” organizowana przez OZPN Legnica, MCZ z Lubina, KGHM Polska Miedź, Fundację Samodzielne.pl i wielu innych podmiotów. W jej ramach badaniami przesiewowymi przeciwko cukrzycy objęto ponad 7000 dzieci.

Terapia cukrzycy jest jak krzesło oparte na czterech nogach: lekach, diecie, ruchu i edukacji. I żadnej z nich nie może zabraknąć – przekonuje Katarzyna Kajdan, prezes Fundacji Samodzielne.pl, partnera kampanii.

Dziś w Polkowicach mieliśmy ostatnie spotkanie. Blisko 700 uczniów wzięło udział w projekcji filmu „Słodka Julka”. Po jej zakończeniu odbyła się prelekcja z zakresu profilaktyki, a także warsztaty, w trakcie których młodzież dowiedziała się jak zdrowo się odżywiać, by uniknąć problemów zdrowotnych, nie tylko cukrzycy – mówi nam Maria Kajdan, prezes OZPN w Legnicy.

Młodzież została przebadana nie tylko pod kątem poziomu cukru we krwi, ale także szczegółowych parametrów takich jak udział masy mięśniowej, tkanki tłuszczowej w poszczególnych partiach ciała.

Wyniki badań przenalizujemy i przedstawimy w styczniu podczas specjalnej konferencji podsumowującej trwającą od września kampanię, ale już dziś, jako lekarz-diabetolog z blisko 35-letnim stażem mogę powiedzieć, że jest duży odsetek dzieci z otyłością i zaburzeniami. To widać gołym okiem. Takich dzieci jest o wiele więcej niż przed laty. Nasza kampania ma pokazać jak zapobiec cukrzycy, której powstanie jest związane przede wszystkim ze zbyt małą ilością ruchu i złym odżywianiem. Przerażające jest to, że dziś cukrzyca typu drugiego, na którą mamy wpływ, stanowi 80-90 procent przypadków i jest stwierdzana u coraz młodszych dzieci. To zatrważające – przyznaje Irena Szykowna, lekarz diabetolog.

Film, który oglądała dziś młodzież przedstawia historię 8-letniej Julki, chorej na cukrzycę.

Mama Julii nauczyła uczniów z klasy dziewczynki jak postępować z dzieckiem chorym. Poprzez film przekazujemy te wiedzę uczniom, by ono także wiedzieli, jak obchodzić się z chorą koleżanką czy kolegą, a takich Julek jest w szkołach Zagłębia Miedziowego, więcej. To bardzo ważne – zaznacza Maria Kajdan.

W sumie w ramach zakończonej dziś kampanii odwiedzono 14 szkół z Zagłębia Miedziowego i przebadano ponad 7000 uczniów. Osoby chore zostaną objęte specjalistyczną opieką.