MAH zaprasza uczniów głogowskich szkół na ciekawy konkurs

0
1169
2014-09-18 Muzeum Archeologiczno-Historyczne mah zamek (fot.P.Dudzicki) 02

Głównym celem konkursu jest propagowanie idei starannego pisania oraz rozpowszechnianie umiejętności kaligraficznych, uwrażliwienie na walory estetyczne pisania odręcznego, ćwiczenie cierpliwość, staranności i poczucia estetyki oraz zapoznanie z kulturą, historią i tradycją piśmiennictwa.

Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, które często jest również zdobione artystycznie. Nauka kaligrafii miała na celu kształtowanie charakteru i cierpliwości. Była również podstawowym przedmiotem w szkołach – w Polsce do ok. 1960 roku była przedmiotem nauczania początkowego, które pomagało uczniom doskonalić pismo odręczne.

 Głogowski Konkurs Kaligrafii wydaje się być niezwykle ciekawym tematem, szczególnie w czasach, kiedy ogólny dostęp do komputerów i Internetu wypiera tradycyjne metody pisania. Powszechna dostępność dóbr technologicznych sprawia, że coraz rzadziej sięgamy po pióro czy długopis, za pomocą którego możemy napisać np. list. Konkurs kaligraficzny  zorganizowany przez głogowskie Muzeum Archeologiczno–Historyczne wydaje się być zatem świetną okazją do odnowienia starych zwyczajów.

Głównym celem konkursu jest propagowanie idei starannego pisania oraz rozpowszechnianie umiejętności kaligraficznych, uwrażliwienie na walory estetyczne pisania odręcznego, ćwiczenie cierpliwość, staranności i poczucia estetyki oraz zapoznanie z kulturą, historią i tradycją piśmiennictwa.

Na Głogowski Konkurs Kaligrafii uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaprasza Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Głogowie. Konkurs rozpocznie się 28. listopada, pozostało więc już tylko kilka dni na nadsyłanie zgłoszeń.

Kaligraficzne zmagania podzielone zostały na etapy. Pierwszy z nich polega na nadesłaniu do MAH wykaligrafowanego fragmentu tekstu z kroniki Galla Anonima, który mówi o oblężeniu Głogowa w 1109 r. Następnie należy wykonać własny inicjał.

Kryteria oceny prac konkursowych:

  • zachowanie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych,
  • walory estetyczne oraz prawidłowo rozmieszczony tekst (zachowany margines oraz akapit), inicjał może zawierać ilustracje, ozdobniki oraz być stylizowany,
  • do pracy należy dołączyć oświadczenie, że praca została wykonana osobiście i potwierdzona podpisem opiekuna lub nauczyciela danej placówki.

Nadesłane prace zostaną ocenione przez powołane jury. Te z prac, które nie będą spełniały wymogów regulaminowych, nie będą oceniane. Spośród dostarczonych prac komisja wybierze prace estetyczne, staranne i bez błędów. Prace, które spełnią wszystkie kryteria zostaną zakwalifikowane do II etapu – praktycznego, który odbędzie się w Muzeum.

Prace można składać w Muzeum Archeologiczno–Historycznym w Głogowie przy ul. Brama Brzostowska 1 w Pracowni Edukacyjnej. Termin dostarczania prac mija 28. listopada. Kolejny etap konkursu odbędzie się 4. grudnia już w Muzeum, zaś jego rozstrzygnięcie zaplanowano na 12 grudnia. O rozstrzygnięciu uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni telefonicznie.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymają nagrody rzeczowe. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany podziału nagród oraz prawo do zmiany regulaminu konkursu

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie.