Legniczanin z dwoma złotami Mistrzostw Dolnego Śląska w łucznictwie

0
1358

Legniczanin Jacek Proć zaliczył świetny start w halowych Mistrzostwach Dolnego Śląska w łucznictwie. 35-letni zawodnik zakończył imprezę w Świebodzicach z dwoma złotymi medalami. Pierwszy z nich wywalczył w starcie indywidualnym, natomiast drugi dorzucił w zawodach drużynowych.

Dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich zanotował fantastyczny start, kończąc zawody z dwoma miejscami na najwyższym stopniu podium. Sukces legniczanina jest tym większy, że 35-letni zawodnik przed trzema laty zakończył zawodową karierę, a przed mistrzostwami województwa odbył zaledwie dwa treningi! – Przyjechał postrzelać rekreacyjnie i pokazał wielką sportową klasę. Co ciekawe, w ten weekend seniorska kadra strzelała na zawodach w Prudniku. Żaden z aktualnych reprezentantów nie „zrobił” więcej punktów” – skomentował trener Łucznika Legnica, Józef Baściuk. W Świebodzicach Jacek Proć wygrał konkurs indywidualny, a także był w najlepszej drużynie. Poza byłym olimpijczykiem, zespół składał się z Piotra Wiśniewskiego, Marka Gachowskiego i Wiktora Windaka.

Wynik ten nie byłby większym zaskoczeniem, gdyby nie wspomniany wcześniej fakt. 35-letni Proć reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach oraz Pekinie. W Grecji zawodnik odpadł w pierwszej rundzie, zajmując ostatecznie 55. miejsce. Znacznie lepiej powiodło mu się cztery lata później w Azji. Tam legniczanin dotarł do 1/8 finału, gdzie nieznacznie uległ Ukraińcowi Wiktorowi Rubanowi, późniejszemu złotemu medaliście. Ponadto zawodnik Łucznika Legnica zajął 5. miejsce w zawodach drużynowych, gdzie występował razem z Piotrem Piątkiem i Rafałem Dobrowolskim. W Chinach złoty medalista Mistrzostw Dolnego Śląska ustanowił też nowy rekord olimpijski, zdobywając w meczu z Wenguanem Li 116 punktów. Poprzedni rezultat wynosił 115 punktów i utrzymywał się przez 12 lat.

Łącznie w Świebodzicach reprezentanci Łucznika Legnica wywalczyli 25 medali. Mistrzynią województwa w łukach bloczkowych została Katarzyna Szałańska, która przy okazji ustanowiła nowy rekord Polski (587 na 600 możliwych punktów). Ponadto złote medale w zawodach wywalczyli: zespół męski w bloczkach (Jan Wojtas, Mariusz Walada, Krzysztof Gorczyca), mikst w bloczkach Katarzyna Szałańska – Jan Wojtas oraz Tomasz Urbanowicz w konkurencji łuków gołych. Srebra do całego medalowego dorobku dołożyli natomiast: Mikst Agata Pogoda – Mariusz Walada oraz Mariusz Walada indywidualnie. Brązowe krążki zdobyli: miksty Beata Rutkowska – Jacek Proć oraz Paulina Ostrowska – Michał Sowa, Jan Wojtas oraz drużyna w składzie: Szałańska, Sowa, Jerzy Dzikowski.

Za tydzień legniczanie wystartują w Halowych Mistrzostwach Polski w Zamościu. W kadrze Łucznika zabraknie jednak Jacka Procia.