Łazienka została zalana owocami

0
1578

To nie żart ani żaden kadr z filmu, niestety! Właśnie tak wyglądała łazienka w jednym z mieszkań przy ul. Głowackiego w Głogowie. Ta niemiła, wręcz odpychająca niespodzianka to wynik braku jakiekolwiek odpowiedzialności i wyobraźni. Jeden z mieszkańców wpadł na pomysł, by do muszli klozetowej wrzucić owoce- nie był to jednak słoik czy dwa, lecz kilka solidnych wiader przerobionych wiśni, czereśni i kto wie czego jeszcze. Nic więc dziwnego, że kanalizacja wybiła, a całą łazienkę zalały…owoce.

Z roku na rok koszty utrzymania instalacji kanalizacyjnej w budynkach wzrastają. Wynika to m.in. z wprowadzania do rur różnego rodzaju przedmiotów. Znajdujemy tam artykuły sanitarne czy zabawki. Najgorsze są jednak materiały budowlane – kleje, zaprawy, fragmenty płytek. To powoduje zatykanie i niedrożność instalacji. Apelujemy, aby lokatorzy tego nie robili. Wpływa to na koszty utrzymania budynku i przyszłych remontów. Czyszczenie kanalizacji to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Remont czy wymiana odcinka instalacji to już wydatek sięgający kilku tysięcy złotych — mówi Mateusz Kowalski z SM.

Dla kanalizacji niebezpieczne są także odpady spożywcze, w tym przede wszystkim tłuszcze, które osiadają na ściankach rur i powodują zatory. Wyrzucana w ten sposób żywność jest też pożywką dla owadów i gryzoni. Niebezpieczne są również chusteczki higieniczne, pieluchy, patyczki kosmetyczne.

Jak informuje Mateusz Kowalski —  Przy ul. Głowackiego groźne okazały się małe owoce, z których ktoś wcześniej zrobił wino. Nie obyło się bez czyszczenia kanalizacji oraz wniosku do firmy ubezpieczeniowej o pokrycie strat związanych z zalaniem mieszkania. Najgorsze jednak było samo sprzątanie przetworzonych owoców przemieszanych z innymi odpadami, które spływały kanalizacją. Trudno to sobie po prostu wyobrazić.

Zdarzenie miało miejsce 1 września.

Kanalizacja to nie śmietnik! Jak zadbać o kanalizację w mieszkaniu?

Oszczędzanie na ciepłej wodzie powoduje zatłuszczanie kanalizacji. Zwęża się przepływ i sami sobie działamy na szkodę. Warto też od czasu do czasu użyć środków do czyszczenia rur. Najlepsze są te w formie żelu. Odradzamy używanie środków w formie granulatu. Co prawda udrażniają rury, ale wytworzona z nich piana osiada na ściankach rur, krystalizuje się i zwęża średnicę przepływu. I co najważniejsze, nie wrzucamy do kanalizacji niczego, co mogłoby doprowadzić do zatkania rur — wyjaśnia Kowalski.

 

Źródło: nadesłane