Kulturalny rozkład jazdy

0
3941
2015-10-09 Teatr Capitol - Przekręt (Nie)doskonały @MOK (fot.A.Karbowiak)-2

Miniony tydzień obfitował w wiele atrakcji – występ kabaretowy, komediowy spektakl, Gala Kresowa, wycieczka, spotkanie z podróżnikiem. Ten tydzień również zapowiada się atrakcyjnie. Co przygotowały dla mieszkańców Głogowa instytucje kultury?

FLIS Fundacja Lokalnych Inicjatyw Społecznych przygotowała ciekawą propozycję dla seniorów. Jesień to pora roku, w czasie której nasilają się objawy chorób reumatycznych, bardziej dokuczliwe stają się bóle stawów i kości. Podczas spotkania „Ruch to zdrowie”, na które fundacja FLIS zaprasza szczególnie osoby po 50 roku życia, fizjoterapeuta opowie, jakie są przyczyny tych przykrych dolegliwości i jak im zapobiegać. Spotkanie odbędzie się 13 października o godz. 17.00 w siedzibie fundacji przy ul. Perseusza 13.

Dla osób, które lubią aktywny wypoczynek i chciałyby poprawić kondycję, Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA przygotowało zajęcia Slow Jogging, który jest naturalną i nieobciążająca formą ruchu. Uprawiać go może każdy, zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Warto podkreślić, że podczas treningu spala się dwa razy więcej kalorii niż przy chodzie. Treningi odbywają się w każdy wtorek o godz. 09.00-10.30. Zbiórka w siedzibie Stowarzyszenia SZANSA, przy ul. Perseusza 13. Treningi prowadzi Sara Garcia Bullido, pedagog, nauczycielka hiszpańskiego, trenerka BiegamBoLubię Głogów oraz akcji Sport Generacja. Jej pasją jest bieganie, prowadzenie zajęć i uczenie, jak prowadzić aktywny tryb życia.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie od 15 października zaprasza na wystawę „Głogowianie 1945”. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Muzeum Śląskim w Goerlitz. Celem wystawy jest przybliżenie jednego z najbardziej dramatycznych okresów w dziejach Głogowa, związanych z procesem wymiany etnicznej i narodowej, jaka miała miejsce tuż po II wojnie światowej. Ekspozycja została podzielona na trzy części. Pierwsza z nich ukazuje Głogów i życie głogowian tuż przed wojną, druga przedstawia miasto w czasie działań wojennych, trzecia natomiast przybliża Głogów tuż po zakończeniu oblężenia. Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się w czwartek 15 października o godzinie 16.00. Poprzedzi je międzynarodowa konferencja naukowa „Glogau 1945”, która rozpocznie się o godz. 10.30. Wystawę będzie można zwiedzać od środy do niedzieli w godz. 10.00-17.00. Szczegółowe informacje na temat cen biletów na stronie internetowej muzeum.

15 października w Młodzieżowym Centrum Kultury „Mayday” wystąpi Gabriel Fleszar. Koncert artysty odbędzie w ramach Tygodnia Wiedzy o Narkotykach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. Muzyk wystąpi dla głogowskiej młodzieży dwukrotnie, o godz. 10.00 i 12.00. Koncerty będą miały charakter profilaktyczny. Gabriel Fleszar podzieli się z młodą publicznością swoimi doświadczeniami i obserwacjami na temat uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Przedstawi historie artystów, którzy mieli problemy z różnymi nałogami. Opowieści muzyka będą przeplatane utworami muzycznymi.

W tym tygodniu Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Jerzym Skarżyńskim, polskim maratończykiem, trenerem biegania i autorem książek o bieganiu. Odbędzie się ono 16 października 2015 r. o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15. Jerzy Skarzyński wygłosi prelekcję na temat treningu biegowego według własnej metody. Opowie także jak biegać, by nie nabawić się kontuzji, podzieli się radami na temat najlepszej diety dla biegacza i zdradzi, jak dobrać buty idealne do joggingu. Spotkanie poprowadzi Jerzy Górski, głogowianin, mistrz świata w podwójnym triathlonie. Liczba miejsc ograniczona, wejściówki można odbierać od 9 października w bibliotece przy ul. Jedności Robotniczej 15 w Dziale Dziecięco-Młodzieżowym (I piętro).

17 października w Młodzieżowym Centrum Kultury „Mayday” odbędzie się pierwszy eliminacyjny koncert XIX edycji Maydy Rock Festival. Rozpocznie się o godz.19.00, a zagrają w nim: TUG BOAT/Jasło, MAZE OF SOUND/Łódź, SICKYARD/Trzcianka, THE SOUND CODE/Ostrów Wielkopolski, M.o.s.s.a.D./Poznań, cHMURa/Głogów

W Jury tegorocznego festiwalu zasiądą: Janusz Jastrzębowski (doświadczony perkusista),
Michał Bongo Kolańczyk (wokalista, wielokrotny laureat poprzednich edycji MRF), Paweł Piotrowicz (dziennikarz muzyczny i filmowy), Marcin Patyk  (założyciel oraz basista kultowego już dziś zespołu PIVO, obecnie pracownik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Głogowa, w jury reprezentuje Prezydenta Miasta Głogowa), Krzysztof Horacy Horka (wokalista i gitarzysta), wielokrotny laureat MRF. Bilety na koncerty eliminacyjne: 5 zł/osoba.

Na niedzielne popołudnie Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie ma ciekawą propozycje dla dzieci. O godz. 16.00 na scenie w sali widowiskowej spektakl „Tylko jeden dzień” wystawi Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Przedstawienie wyreżyserowała Agata Kucińska. W Głogowie prezentowane będzie w ramach programu Jedziemy z Teatrem – Teatr Polska. Bohaterami spektaklu są mieszkańcy lasu Lis i Dzik, którzy zakochują się w ślicznej jętce jednodniówce. Muszka będzie żyła tylko jeden dzień. Lis i Dzik, nie chcą jej wyjawiać tej smutnej prawdy, wymyślają więc pewne kłamstwo, które odmieni życie muszki. Bilety na spektakl w cenie 15zł/rodzinny (dziecko + opiekun), 10zł/pojedynczy do nabycia w Biurze Obsługi Klienta MOK. Przed przedstawieniem o godz. 13.30 odbędą się bezpłatne warsztaty dla dzieci – zapisy w BOK.

Oczywiście, to nie wszystkie wydarzenia, jakie odbywać się będą w najbliższym tygodniu w Głogowie. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do naszego Kalendarza Wydarzeń i bądź na bieżąco.