Kilka dni temu pisaliśmy o nadchodzącej termomodernizacji 6 głogowskich przedszkoli. Okazuje się jednak, że nie tylko u nas będą trwały prace. Zmiany dotkną tym razem Polkowice, Kotlę i Chociemyśl.
Ponad 2,5 mln zł. Tyle pieniędzy przypadnie Polkowicom w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020. Kwota zostanie przeznaczona na dwa cele. Będą to:
- Termomodernizacja budynku biblioteki w Polkowicach, przy ul. Skalników 6.
- Przebudowa pomieszczeń biurowych, mieszczących się przy ul. Górnej 2.
W zakres prac w bibliotece będą wchodzić m.in. ocieplenie ścian i stropodachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, instalacja systemu zarządzania energią, a także instalacja monitoringu. W biurach natomiast zostaną ocieplone ściany, zmianom ulegnie system wentylacji, a stary system oświetlenia będzie zastąpiony mniej energochłonnym.
— Na termomodernizację budynku biblioteki miejskiej w Polkowicach otrzymaliśmy blisko milion 400 tysięcy, natomiast na realizację przebudowy pomieszczeń biurowych przy ulicy Górnej 2 przyznano nam dofinansowanie w kwocie niespełna milion 200 tysięcy złotych — mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.
Termomodernizacja obejmie także szkoły w Kotli i Chociemyśli. I podobnie jak w przypadku polkowickiej biblioteki i biur, pieniądze w znacznej mierze pochodzą z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020.
Planowany zakres robót obejmuje ocieplenie ścian zewnętrznych i dachów wraz z wymianą pokrycia, wymianę zewnętrznej stolarki drzwiowej i części stolarki okiennej, wykonanie niezbędnych obróbek i napraw w obrębie elewacji budynków oraz przyległych zadaszeń i schodów. Projekt zakłada także wykorzystanie alternatywnych źródeł energii: — Planujemy wykorzystać powietrzną pompę ciepła i 114 sztuk paneli fotowoltaicznych w budynku Szkoły Podstawowej w Kotli i dwie gruntowe pompy ciepła w budynkach Szkoły Filialnej w Chociemyśli — informuje Wójt Gminy Łukasz Horbatowski.
Projekt zakłada również wymianę rur centralnego ogrzewania, montaż instalacji, wymianę grzejników, montaż systemu zarządzania energią, wymianę zewnętrznych opraw oświetleniowych na elewacjach na oprawy LED.
Prace w Chociemyśli będą zrealizowane w tym roku. Na Kotlę przyjdzie czas w przyszłym roku. Całkowity koszt inwestycji to około 4 mln zł, z czego ponad 3 mln pochodzi z dofinansowania z RPO.
Realizacja prac – zarówno w Polkowicach, jak też w Kotli i Chociemyśli – przyczyni się do zmniejszenia zużycia ciepła i energii elektrycznej i znaczących oszczędności.
Dodatkowo energia elektryczna wyprodukowana przez system fotowoltaiczny będzie wykorzystywana wyłącznie na potrzeby własne szkoły. Powinna pokryć ponad 60% zużycia energii elektrycznej w obiekcie przez pompy ciepła, co zdecydowanie obniży koszty ogrzewania obiektu i będzie miało wpływ na wymierny efekt proekologiczny.