Głogowscy policjanci prowadzą akcję “Zwolnij – dojedź do celu”

0
1299

Wypadki drogowe to plaga polskich dróg. Corocznie na ulicach giną tysiące ludzi. Policja podejmuje w tym zakresie rozmaite działania prewencyjne. Przykładem jest dzisiejsza akcja „Zwolnij – dojedź do celu”.

Nasze drogi na tle innych krajów

Polskie drogi, mówiąc delikatnie, nie należą do najbezpieczniejszych. Pomimo ciągłych starań, modernizacji, remontów i prac naprawczych, nasza ulice wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Niestety taka sytuacja ma znaczenie w kontekście wypadków. W tym wypadków śmiertelnych.
W światowym rankingu jakości dróg z lat 2015–2016 na czele znalazły się Zjednoczone Emiraty Arabskie. Spośród krajów Unii Europejskiej najlepiej wypadła Holandia. Polska zaś uplasowała się na miejscu 76. Biorąc pod uwagę fakt, że badaniami objęto aż 140 państw nie wypadami tak źle. Można powiedzieć średnio. Kłopot w tym, że wyprzedzają nas kraje często kojarzone z biedą i problemami ekonomicznymi, np.: Namibia (28 miejsce), Rwanda (37 miejsce), czy Albania (52 miejsce).

Na tle całej UE również nie wypadamy najlepiej. Na polskich drogach rocznie ginie trzy razy więcej ludzi, niż w Szwecji, Holandii, czy na Malcie. Gorzej wypadają od nas jedynie Rumunia, Bułgaria, Łotwa, Litwa i Chorwacja.

Akcja „Zwolnij – dojedź do celu”

Dlatego warto podejmować działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. Stan nawierzchni to jednak nie wszystko. Liczą się również umiejętności kierowców, a także – a może przede wszystkim – przestrzeganie przepisów. Stąd rozmaite akcje. Organizuje się szczególnie często w okolicach świąt, ferii, wakacji, czy długich weekendów. Początek wiosny i poprawiająca się pogoda też mogą być takim okresem. Coraz cieplejsze dni i radosne promienie słońca mogą wśród niektórych kierowców wywoływać zbytnią pewność siebie.

Stąd akcja „Zwolnij – dojedź do celu”. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Głogowie od wczesnych godzin rannych prowadzą rozmaite działania mające zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Akcja ma charakter ogólnowojewódzki. Głównymi założeniami inicjatywy są egzekwowanie od kierujących stosowania przepisów ruchu drogowego. Policjanci zwracają szczególną uwagę na kierowców, którzy ich nie przestrzegają. Skupiają się zwłaszcza na przejściach dla pieszych, a także na miejscach, gdzie obecna jest sygnalizacja świetlna.

Wypadki i nietrzeźwi kierujący w Głogowie

Działania głogowskiej policji przynoszą skutek. Jednak świadomość kierowców, że za kółkiem odpowiadają nie tylko za swoje życie wciąż nie jest dostateczna. Z jednej strony jest dobrze. Z drugiej nie do końca.
Dobrze, ponieważ od 1 stycznia do 23 marca 2017 roku głogowska policja zanotowała zaledwie 2 wypadki drogowe. Gorzej, bo w tym samym okresie zatrzymano aż 27 nietrzeźwych kierowców.