Kierowco! „Łapki na kierownicę”

0
1220

Dzisiaj o godz. 12:00 rozpoczęła się ogólnopolska akcja „Łapki na kierownicę”. Jej celem jest uświadomienie kierowcom jak wielkim zagrożeniem jest korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy samochodem. W kampanii udział biorą również policjanci z KPP Głogów.

Ogólnokrajowa kampania

Komenda Główna Policji wraz z firmą NEPTIS S.A. (operator komunikatora drogowego Yanosik) ruszyli z programem edukacyjnym „Łapki na kierownicę”. Akcja potrwa do 25 czerwca. Inicjatywa ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, jakie niesie za sobą używanie telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.

Briefingiem prasowym akcję zainaugurowali również funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. A jako że „Łapki na kierownicę” dotyczy całego kraju, to i kierowcy w Głogowie i okolicach mogą spodziewać się kontroli na drogach: — Kampania wspierana będzie działaniami kontrolnymi, podczas których dolnośląscy policjanci będą przypominać kierującym o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonu trzymanego w ręku podczas jazdy. Przekazywać będą też uczestnikom ruchu drogowego specjalnie w ramach kampanii przygotowane ulotki — informuje Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu asp. szt. Paweł Petrykowski.

Działania profilaktyczne policjantów z Dolnego Śląska wspiera też znany kierowca rajdowy i Rajdowy Mistrz Polski Grzegorz Grzyb.

Niebezpieczny telefon

Korzystanie z telefonu, to nie tylko odbieranie rozmów, ale też wybieranie numerów, czy pisanie krótkich SMS-ów. Takie zachowanie stwarza duże niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem kierowca zajęty swoją komórką ma rozproszoną uwagę i dużo gorzej kontroluje sytuację na drodze. Ponadto nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi.

Dlatego głogowska policja przypomina co się dzieje kiedy używamy telefonu w czasie jazdy:

  • Nawet sześciokrotnie zwiększa się prawdopodobieństwo wypadku, gdy odbierasz telefon;
  • Średnio na 5 sekund rozpraszasz się odbierając telefon. W tym czasie przy prędkości 100 km/h pokonujesz 140 metrów;
  • Średnio 12 sekund zajmuje wybranie numeru. Przy prędkości 100 km/h pokonujesz w tym czasie 330 metrów;
  • Około 1 sekundy potrzebujesz by zauważyć zagrożenie i na nie zareagować. Przy prędkości 100 km/h przejedziesz w tym czasie 28 metrów.

Niepokojące dane

Tylko od początku tego roku na Dolnym Śląsku wystawiono 2,5 tys. mandatów za korzystanie z telefonu w czasie prowadzenia pojazdu. W roku 2016 w całej Polsce było to aż 92 tys mandatów. Wydaje się, że 200 zł do zapłaty i 5 punktów karnych za tego typu wykroczenie nie robi na kierowcach większego wrażenia? Może należałoby zaostrzyć kary?

Z pewnością wielu się z tym zgodzi. Policyjne statystyki są bowiem nieubłagane. Połowa polskich kierowców jadąc samochodem rozmawia przez telefon. Efekt? Niemal co czwarty wypadek drogowy spowodowany jest przez korzystanie z telefonu komórkowego. Co czwarty kierowca prowadząc pisze SMS-y.

Dlatego… łapki na kierownicę.