KGHM w kolejce po nową koncesję

0
1180
Arch.2013-08-01-zlodzieje-szukali-miedzi-w-kablach@Glogow-01

W przeciągu najbliższych tygodni KGHM może otrzymać nową koncesję na wydobycie rudy miedzi w Zagłębiu Miedziowym.

– 31 grudnia 2013 roku w sposób naturalny wygasają koncesje na wydobywanie rud miedzi z obszarów górniczych Rudna I, Sieroszowice I, Polkowice II, Lubin I, Małomice I, a nieco później,31 maja 2015 roku, kończy się termin ważności koncesji dla obszaru górniczego Radwanice-Wschód – poinformował Dariusz Wyborski, dyrektor departamentu PR w KGHM.

Projekt “Koncesja 2013”, którym zajmuje się nim specjalny zespół specjalistów oraz pełnomocnik zarządu ds. koncesji geologicznych, jest obecnie priorytetowym zadaniem realizowanym w koncernie miedziowym,, gdyż bez nowej koncesji w kopalniach Lubin, Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice tylko ze względów formalnych mogłaby zostać wstrzymana eksploatacja rudy miedzi. Obecnie KGHM prowadzi eksploatację na podstawie koncesji wydanej na początku lat 90, kiedy maksymalny okres ważności koncesji wynosił 20 lat. Obecnie przepisy zezwalają na ubieganie się o koncesje na okres do 50 lat i Polska Miedź wnioskuje o zgodę na pozwolenie na wydobywanie rudy miedzi na pięciu złożach Zagłębia Miedziowego tj.: Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin-Małomice, Radwanice Wschód aż do roku 2063.

– W dniach 3 i 4 lipca br. Organ Koncesyjny wysłał do KGHM Polska Miedź S.A. umowy o ustanowienie użytkowania górniczego, których podpisanie jest warunkiem niezbędnym do uzyskania koncesji. Po podpisaniu tych umów Departament Geologii i Koncesji Geologicznych Ministerstwa Środowiska deklaruje sporządzenie decyzji koncesyjnych i przedłożenie ich do podpisu Ministrowi Środowiska. Termin uzyskania koncesji wydobywczych dla 5 złóż rud miedzi przewidziany jest na III kwartał bieżącego roku – mówi Dariusz Wyborski, rzecznik prasowy KGHM Polska Miedź S.A.

Jak wynika z najnowszych informacji zespół ds. koncesji geologicznych w KGHM kompletuje niezbędną dokumentację. Przygotowano m.in. raporty środowiskowe dot. poszczególnych obszarów, niezbędne do uzyskania tzw. decyzji środowiskowej. Zatem wszystko jest na właściwym torze i nie powinno być problemów z uzyskaniem nowej koncesji.