Już jutro Święto Niepodległości

0
1572
Miedziak.info.pl - Głogów Polkowice Lubin Legnica - żołnierz wojsko święto narodowe

W ciągu roku jest wiele dni ustawowo wolnych od pracy. Wśród nich są takie, które łączą się ze świętami kościelnymi, ale i takie, które swoją wymową mają przypominać Polakom o ich przeszłości i historii. Narodowe Święto Niepodległości jest właśnie jednym z tych dni i niezmiennie obchodzone jest w naszym kraju 11 listopada.

Święto Niepodległości jest świętem państwowym i obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918 (po 123 latach zaborów: 1795 – 1918). Święto zostało uchwalone ustawą z 23 kwietnia 1937 roku a zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Przywrócono je dopiero ustawą w okresie transformacji systemowej 1989 roku. Jest dniem wolnym od pracy i przypada w każdym roku tego samego dnia to jest 11 listopada.

W całym kraju w tym szczególnym dniu odbywają się uroczystości o bardzo podniosłym charakterze mające uczcić i podkreślić wagę tego święta. W Głogowie w wielu placówkach oświatowych już kilka dni wcześniej odbywały się z tym związane konkursy i akademie. Całe miasto udekorowane jest flagami i czeka na ta oficjalną część obchodów, która będzie miała miejsce w centrum miasta w godzinach przedpołudniowych:

  • Msza Święta sprawowana w intencji Ojczyzny w Kościele pw. Bożego Ciała o godzinie 9.00;
  • przemarsz z kościoła pod pomnik Dzieci Głogowskich;
  • uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości – godzina 10.30;
  • specjalne posiedzenie Rady Miasta i Rady Powiatu w Sali Rajców – początek godzina 12.00.

W tym miejscu warto również przypomnieć o spotkaniu finałowym czwartej edycji konkursu „Nad nami biało-czerwona” organizowanego wspólnie przez Klub Batalionowy, Powiat Głogowski, Głogowskie Stowarzyszenie Literackie i Bibliotekę Publiczną. Gala konkursowa (z wręczeniem nagród, prezentacją specjalnie wydanego tomiku wierszy laureatów i recitalem poezji śpiewanej) rozpocznie się w sali widowiskowej Klubu Batalionowego we czwartek 10 listopada o godzinie 18.00.

Planując czas wolny oraz dojazdy w dniu 11 listopada należy pamiętać, że Komunikacja Miejska w Głogowie wprowadza jednodniowe zmiany w rozkładzie jazdy autobusów. Będą one kursować zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym e niedzielę. Autobusy linii 56 nie wyjadą a 50, 57 i 61 nie zajadą pod Tesco i pod Galerię Glogovia.

Komunikacja Miejska w Głogowie dodatkowo informuje, że od dnia 14 listopada czyli od poniedziałku, w związku z rozpoczęciem przebudowy głównego wjazdu do Galerii Glogovia z drogi krajowej nr 12, nastąpi jego całkowite zamknięcie. Na czas trwania prac budowlanych przystanki tam zlokalizowane będą wyłączone z użytkowania. Prace powinny zakończyć się do końca listopada 2016 roku. Poleca się korzystanie z przystanków zlokalizowanych przy sklepie TESCO oraz wzięcie pod uwagę faktu, że zmieni to również rozkład jazdy:

  • odjazdy autobusów linii 50 od przystanku na ul. Galileusza w kierunki Jedności Robotniczej będą przyspieszone o około 4 minuty;
  • odjazdy autobusów linii 57 od przystanku na ul. Wojska Polskiego IV w kierunku Jedności Robotniczej będą przyspieszone o około 7 minut;
  • odjazdy autobusów linii 61 od przystanku na ul. Wojska Polskiego IV w kierunku ul. Henryka Brodatego będą przyspieszone o około 6 minut.