Aktywne działania głogowskiej policji

0
1897

Każdy człowiek potrzebuje, aby w swoim domu, na swojej ulicy, w swoim mieście czuć się po prostu bezpiecznie. Instytucją powołaną do tego, aby zapewnić to społeczeństwu, jest oczywiście policja. Szereg podejmowanych przez nią działań ma sprawić, aby każdy mieszkaniec czy to miasta, czy to terenów wiejskich, czuł się po prostu bezpiecznie. Głogowska policja w ostatnim czasie podjęła dwie kolejne inicjatywy.

Nie ulega wątpliwości, że od policji ludzie oczekują bardzo wiele – to ona ma pilnować porządku na drogach, osiedlach, ale i w domach w razie konieczności interwencji. To ona ma zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom i w końcu to ona ma łapać przestępców i pomagać w egzekwowaniu ich karania. Są to wyzwania, które na co dzień muszą realizować te służby mundurowe. W ostatnim czasie głogowska policja zajęła się również dwoma, bardzo ważnymi zagadnieniami.

Działania „Trzeźwy poranek”

W poniedziałek 7 listopada od godziny 6.00 głogowscy policjanci prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Sprawdzany był stan trzeźwości kierujących. Policjanci dokonali kontroli 820 kierujących. Tylko jeden kierowca był w stanie po użyciu alkoholu.

Niestety w ostatni weekend policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. Jeden z nich miał 1,44 promila alkoholu w organizmie i kierował samochodem pomimo sądowego zakazu.

– Nasze doświadczenie wskazuje, że nietrzeźwość kierowców jest jedną z najczęstszych przyczyn zagrożeń jakie czekają nas na drodze. Alkohol i narkotyki w sposób jednoznaczny wpływają negatywnie na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Ich działanie jest znane każdemu człowiekowi. Pomimo tego wielu kierowców lekceważy zagrożenie. Skutki są najczęściej dramatyczne. A mimo to problem wciąż istnieje. Kierowca pijany lub będący pod wpływem narkotyków to potencjalny zabójca i człowiek bez wyobraźni. Dlatego policjanci wykonując swoje podstawowe zadania i obowiązki, jakie nakłada na nas Ustawa o Policji, będą w dalszym ciągu prowadzić działania eliminujące z ruchu nietrzeźwych kierowców – wyjaśnia podinsp. Bogdan Kaleta, oficer prasowy KPP w Głogowie.

Należy w tym miejscu przypomnieć, iż za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem narkotyków grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy.

Jesienna lustracja dróg

Głogowska policja, wspólnie z zarządcami dróg, prowadzi kompleksowy przegląd stanu oznakowania dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Działania mają na celu ujawnienie miejsc, które mogą spowodować zagrożenia. W szczególności przeglądowi podlega:

  • sprzeczne, nieprawidłowe i nieczytelne oznakowanie;
  • nadmiernie restrykcyjne ograniczenia prędkości;
  • brak lub zniszczone urządzenia drogowe;
  • źle profilowane fragmenty dróg;
  • drzewa rosnące zbyt blisko jezdni;
  • inne utrudnienia mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Policja zwraca się z apelem do wszystkich uczestników dróg o przekazywanie uwag i spostrzeżeń dotyczących organizacji i oznakowania ruchu w terminie do dnia 13 listopada 2016 roku.