Jeśli korekty, to tylko niezbędne

0
1141

Trwają intensywne prace nad projektem budżetu Gminy Polkowice na przyszły rok. Celem nadrzędnym jest zapewnienie Gminie ciągłości działania, co oznacza, że do projektu zostaną wprowadzone tylko niezbędne korekty, a środki na niektóre zadania będą uzupełnione.

Projekt przyszłorocznego budżetu został przedłożony do Biura Rady Miejskiej 14 listopada przez burmistrza poprzedniej kadencji Wiesława Wabika. Zgodnie z Uchwałą RM w sprawie zasad procedowania nad projektem, poszczególne komisje Rady Miejskiej muszą wydać o nim swoje opinie i złożyć ewentualne wnioski dotyczące realizacji innych zadań do 15 grudnia. Następnie Komisja Budżetu i Finansów zobowiązana jest do wydania ostatecznej opinii dotyczącej projektu i przedstawienia jej burmistrzowi Polkowic Łukaszowi Puźnieckiemu.

Zadania wskazane przez radnych do ujęcia w budżecie w ramach prac w komisjach Rady Miejskiej, zgodnie z uchwałą proceduralną winny mieć wskazane źródło finansowania.

Radni zgłaszający zapotrzebowanie powinni wskazać albo dodatkowe dochody do pozyskania, albo zadanie, z którego wg ich oceny należy zabrać środki na realizację zgłoszonego zadania – tłumaczy Katarzyna Gryś, skarbnik Gminy Polkowice.

Radni, na podstawie ustawy o finansach publicznych mają także prawo wskazać nowe zadania bez wskazania źródła ich finansowania, przy czym decyzja o ich włączeniu do budżetu stanowi wyłączną kompetencję burmistrza – dodaje.

Także w zakresie pozostałych wydatków zgłoszonych przez radnych decydujące zdanie ma burmistrz. Ale nowe zadania zgłaszane przez radnych wynikają z ich znajomości potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, częstokroć takich, o realizację których mieszkańcy wnioskowali od wielu lat. Trudno sobie wyobrazić, żeby burmistrz skorzystał z prawa veta w stosunku do tych wniosków. Fakt, że mieszkańcy naszej gminy 4 listopada 2018 r. zadecydowali, że to właśnie on ma być ich burmistrzem, daje nadzieję, że wreszcie zostaną zauważone i rozwiązane ich problemy, a potrzeby – zaspokojone.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych uchwała budżetowa na rok 2019 powinna zostać uchwalona do 31 grudnia 2018 r. Trzeba pamiętać, że projekt, nad którym pracują radni obecnej kadencji, któremu ostateczny kształt zostanie nadany przez sesją budżetową zaplanowaną na 28 grudnia, nie jest projektem obecnej władzy.

Ale nieprawdą jest, że w związku z tym zamiarem radnych czy też burmistrza jest znaczna korekta dotychczasowych wydatków, a już szczególnie tych podnoszących jakość życia mieszkańców – zastrzega K. Gryś. – Wobec faktu, że celem nadrzędnym jest zapewnienie Gminie – jej jednostkom organizacyjnym, jak i innym podmiotom, instytucjom i stowarzyszeniom, które w ramach środków z budżetu gminy zaspakajali potrzeby mieszkańców – ciągłości działania, trwają bardzo intensywne prace, żeby uchwalić budżet Gminy w planowanym terminie 28 grudnia 2018 r. Oznacza to, że do projektu nad którym pracują władze Polkowic (Rada Miejska i burmistrz) zostaną wprowadzone tylko niezbędne korekty.

Przede wszystkim zostaną uzupełnione środki na zadania, których wartość w projekcie została bardzo mocno zmniejszona. Problem dotyczy przede wszystkim programów zdrowotnych, dofinansowania do nauki polkowickiej młodzieży z Zespołu Szkół, czy też środków na działalność Rad Osiedlowych i Sołeckich – wylicza pani skarbnik. Jak dodaje, w miarę możliwości zostaną również zabezpieczone środki na inwestycje drogowe, choćby w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej na terenach, gdzie zaniechania spowodowały, że jest po prostu niebezpiecznie.

Tam gdzie jest to możliwe, gdzie nie podpisano umów na realizację zadań a z opinii mieszkańców wynika, że są one zbędne lub wręcz niepożądane, zrezygnujemy z ich realizacji uwalniając środki. Niestety, w przypadku, w którym wybrano wykonawcę w postępowaniu przetargowym i podpisano umowę na wykonanie, jej rozwiązanie będzie bardzo trudne a wręcz niemożliwe. Tak samo jak ograniczenie zakresu rzeczowego realizacji. Dla zadań, co do realizacji których w obecnym kształcie nie jesteśmy przekonani, umowy zostaną podpisane na możliwe najkrótsze terminy. W tym czasie wypracujemy nowe modele finansowania i wdrożymy je w życie – podkreśla.

Warto dodać, ze zmiana zakresu realizacji innych zadań, jak np. modyfikacja programów zdrowotnych, to procesy, które wymagają uzgodnień i akceptacji instytucji zewnętrznych i będą trwały wiele miesięcy. Aby zatem nie ograniczać dostępu do ponadstandardowych usług leczniczych, rehabilitacyjnych i rekreacyjnych, dotychczasowe programy będą kontynuowane, zwłaszcza, że udaje się na nie pozyskać dofinansowanie z NFZ.

Pierwsza duża korekta budżetu Gminy Polkowice na rok 2019 zaplanowana jest na czerwiec, po rozliczeniu wykonania budżetu za rok 2018. A prawdziwe autorski projekt budżetu burmistrza Łukasza Puźnieckiego zacznie powstawać w sierpniu przyszłego roku, kiedy zostaną wskazane założenia do projektu budżetu na rok 2020. Będą one uwzględniały oczekiwania mieszkańców zgłaszane w trakcie tegorocznych wyborów. Projekt budżetu Gminy Polkowice na rok 2020, zawierający wcześniejsze założenia i zgłoszone potrzeby, ma być przedłożony do Rady Miejskiej15 listopada 2019 r.

Biorąc pod uwagę obszary, na które nakłady zostały ograniczone lub wręcz zaniechane przez ostatnie kilkanaście lat, a także zadłużenie które dostaliśmy w spadku oraz planowany kredyt na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków w roku 2019, nie uda się przystąpić do realizacji wszystkich zadań. Konieczne będzie skatalogowanie zgłaszanych potrzeb pod kątem priorytetów.

Ale deklarujemy, że dokładnie wsłuchamy się w zdanie mieszkańców we wszystkich obszarach, w których mają oni prawo współdecydować – zapewnia skarbik Gminy Polkowice.

Roman Tomczak

POLKOWICE.EU