Gratka dla miłośników dwóch kółek – powstaną dwie nowe ścieżki rowerowe

0
1426
2015-07-23 W 80 rowerów dookoła Głogowa @ Głogowski Klub 80 rowerów (fot. Głogowski Klub 80 rowerów)

Już wkrótce powstaną dwie nowe ścieżki rowerowe. Jedna znajdzie się powiecie głogowskim. Druga w nowosolskim. Obie wykorzystają nieczynne tory kolejowe, po których będzie można jeździć. I obie z pewnością staną się nie lada gratką dla wielbicieli dwóch kółek.

Ścieżka rowerowa Głogów–Kulów

Decyzja o jej utworzeniu zapadła 3 dni temu. 17 maja przedstawiciele gmin miejskiej i wiejskiej Głogów oraz gminy Kotla podpisali porozumienie, w myśl którego już wkrótce powstanie ścieżka rowerowa łącząca Głogów z Kulowem. Jej początek ma się znajdować w głogowskiej MARINIE. Jednak zasadnicza część budowy rozpocznie się za mostem żelaznym (przy rozjeździe na Serby i Sławę).

Stamtąd pojedziemy do Grodźca Małego. W Grodźcu przesiądziemy się na nieczynne torowisko, którym pojedziemy przez Zabiele, Ceber, Chociemyśl, Kotlę i Krążkówko. W Krążkówku ponownie wjedziemy na zwykłą drogę asfaltową i stamtąd ruszymy prosto do Kulowa. Sala wiejska w Kulowie będzie naszą metą i bazą końcową (lub początkową – zależy skąd jedziemy).

O tym jaka będzie długość rowerostrady łączącej Głogów–Kulów dowiemy się, gdy zostanie oddana do użytku. Jednak obecnie, gdyby ktoś chciał przebyć rowerem trasę z Głogowa do Kulowa zahaczając o wyżej wspomniane miejscowości, musiałby się zmierzyć ze znaczną odległością:

  • Głogów–Grodziec Mały, ok. 4 km
  • Grodziec Mały–Zabiele, ok. 6 km
  • Zabiele–Ceber, ok. 4,5 km
  • Ceber–Chociemyśl, ok. 5 km
  • Chociemyśl–Kotla, ok. 3 km
  • Kotla–Krążkówko, ok. 10 km
  • Krążkówko–Kulów, ok. 7,5 km

W sumie daje to wynik około 39 km. Mniej więcej taka sama odległość dzieli Głogów od Lubina. Jadąc rowerem ze średnią prędkości droga taka zajęłaby ok. 2 godzin. Samochodem – ok. 40 minut.

Ścieżka rowerowa Stypułów–Sławocin

Powiat nowosolski również buduje swoją rowerostradę. Będzie ona biegła od Stypułowa (gmina Kożuchów) do Sławocina (gmina Kolsko). Łączna długość trasy ma wynieść ok. 50 km. I tutaj również ma być wykorzystane nieczynne torowisko (chodzi o linię kolejową nr 371, łączącą niegdyś Wolsztyn z Żaganiem). Mówiąc wprost, rowerzyści pomkną starymi torami. Tak jak w Głogowie.

Warto dodać, że na ścieżce powstanie siedem postojów dla turystów. Są one określane jako miejsca obsługi pasażerów. Będą rozłożone w równych odległościach na całym 50-kilometrowym odcinku. Zlokalizowane mają być m.in.: w Stypułowie, Ciepielowie, Bobrownikach i Nowej Soli. Rowerzyści będą mogli tam odpocząć, schować się przed deszczem, czy miło spędzić czas na świeżym powietrzu.

Przetarg na budowę rowerostrady Stypułów–Sławocin wygrało głogowskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowego. Koszt inwestycji to prawie 17 mln zł.