Ważne problemy poruszone na sesji Rady Powiatu Polkowickiego

0
1181
Miedziak.info.pl recykling śmieci odpady plastik sprasowane butelki

Radni podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu Polkowickiego zajmowali się istotnymi tematami, dotyczącymi codziennych spraw mieszkańców. Jednym z głównych tematów była ochrona środowiska. 

Nielegalne składowanie odpadów

W czwartek 25 maja radni Powiatu Polkowickiego przyjęli jednogłośnie dwie uchwały intencyjne: w sprawie stanowiska dotyczącego podjęcia działań w zakresie ograniczenia niskiej emisji oraz przepisów ograniczających proceder nielegalnego składowania odpadów: — Widzimy, że z podobnymi problemami zmaga się wiele samorządów, ale dotknął też on nas bezpośrednio i chcemy ukrócić go naszym apelem. Stanowisko rady powiatu polkowickiego dotyczy przepisów ograniczających proceder nielegalnego wysypiska odpadów, niebezpiecznych środków chemicznych. Apelujemy o wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach ograniczających proceder nielegalnego składowania odpadów, w tym niebezpiecznych, przywożonych z zagranicy — mówi Oskar Szkudło, radny powiatowy i przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska.

Radni zauważyli, że w okolicach Polkowic działa wielu przedsiębiorców, którzy za nic sobie mają zdrowie ludzi i ochronę środowiska. Wywożą niebezpieczne odpady gdzie się da i ile się da. A wszystko dla zysku i ponoszenia jak najmniejszych kosztów utylizacji.

Walka o czyste powietrze

W czasie sesji rozmawiano też o szkodliwości tzw. niskiej emisji (emisja produktów spalania np. węgla na wysokości max. 40 metrów. Chodzi tutaj o takie szkodliwe gazy, jak dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenek węgla, czy tlenki azotu. Dlatego też Rada Powiatu Polkowickiego, mając na uwadze dobro mieszkańców zaapelowała o podjęcie działań w zakresie skutecznego ograniczenia niskiej emisji poprzez wprowadzenie przepisów obrotu węglem i jego jakości.

Rada będzie też nakłaniać do określenia parametrów emisyjnych dopuszczonych do sprzedaży kotłów i urządzeń służących ogrzewaniu pomieszczeń oraz stworzenie programów finansowych na działania inwestycyjne i modernizacyjne związane z ograniczeniem niskiej emisji (np.: termomodernizację obiektów, w tym domów jednorodzinnych, wymianę źródeł ciepła na nowe oraz dopłaty do paliw przynajmniej dla najuboższej części społeczeństwa).

Według radnych brak powyższych uregulowań oraz programów pomocowych powoduje, że problem zanieczyszczenia powietrza pozostaje nierozwiązany.

Wnioski Rady w Ministerstwie Środowiska

Radni zobowiązali Przewodniczącego Rady Powiatu do przesłania przedmiotowych stanowisk do Ministerstwa Środowiska, Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, posłów i posłanek z terenu województwa dolnośląskiego oraz korporacji samorządowych.

Podczas majowej sesji radni powiatowi wysłuchali sprawozdania z działalności Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Polkowicach za rok 2016 oraz zapoznali się z informacjami na temat: stanu bezpieczeństwa sanitarno-weterynaryjnego, bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz stanie ładu, porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu polkowickiego w 2016 r.