Gmina Kotla: Szkoła pełna możliwości – zarówno dla uzdolnionych jak i słabszych

0
1439
2014-01-15-szkola-pelna-mozliwosci-projekt@gmina-Kotla-DSCF8417

“Szkoła pełna możliwości” to projekt realizowany przez Stowarzyszenie “Z głębi serca” w gminie Kotla. Głównym celem projektu jest wspieranie zarówno uzdolnionych uczniów jak i tych słabszych z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i z języka angielskiego. Zadanie finansowane jest ze środków zewnętrznych, a jego koszt to prawie 46 tys. złotych.

Stowarzyszenie „Z głębi serca” podpisało właśnie umowę dotyczącą realizacji projektu pn. „Szkoła pełna możliwości”. Powstał on z myślą o uczniach podstawówki, wykazujących zdolności w zakresie przedmiotów matematyczno – przyrodniczych i języka angielskiego jak i tych, którzy mają w tym zakresie problemy – “Potrzeba realizacji takiego przedsięwzięcia wynika z przeprowadzonej wcześniej diagnozy społecznej” – mówi Barbara Borodaj, koordynator projektu. Całość zadania to koszt blisko 46 tys. złotych. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Projekt już od września 2013 roku realizowany jest w Szkole Podstawowej w Kotli – “Stowarzyszenie w partnerstwie z Gminą Kotla podjęło się realizacji działań objętych projektem jeszcze przed podpisaniem umowy na dofinansowanie tego zadania. Widzimy bowiem potrzebę wsparcia naszych uczniów dodatkowymi zajęciami. Dla jednych to forma pomocy w nauce, a dla innych możliwość rozwijania swoich talentów. Otrzymane fundusze tylko ułatwią nam realizację naszych planów” – mówi wójt Łukasz Horbatowski.

Uczniowie zakwalifikowani do projektu mogli uczestniczyć w zajęciach dodatkowych z matematyki, przyrody i języka angielskiego – “W ramach tych zajęć poprawiali komunikację językową, rozbudzali ciekawość przyrodniczą oraz wzmacniali kompetencje matematyczne poprzez zastosowanie myślenia matematycznego w celu rozwiązywania problemów wynikających z codziennych sytuacji życiowych” – opowiada B. Borodaj. Zajęcia wyrównawcze z przyrody, matematyki i języka angielskiego odbywały się systematycznie i oferowały uczniom wsparcie w celu wyrównania zdiagnozowanych problemów w zakresie wskazanych przedmiotów.

W każdym z poszczególnych zajęć bierze udział po 8 uczniów klas piątych i szóstych. Dzięki funduszom Stowarzyszenia udało się zakupić część pakietów szkoleniowych dla uczniów w postaci książek do języka angielskiego i ćwiczeń do matematyki. Zrealizowano także dwa wyjazdy warsztatowe, w których 32 uczestników projektu mogło uczestniczyć w eksperymentach naukowych i artystycznych, brać udział w warsztatach pozwalających poznać zasady zdrowego żywienia a także świat robotyki. Uczniowie mogli poznać drzewa i rośliny występujące w parku, zapoznać się z okazami przyrodniczymi zgromadzonymi na ścieżce dydaktycznej i właściwym wykorzystaniem przyrody przez człowieka.

2014-01-15-szkola-pelna-mozliwosci-projekt@gmina-Kotla-DSCF8312

2014-01-15-szkola-pelna-mozliwosci-projekt@gmina-Kotla-DSCF8420