Głogowskie muzeum zaprasza na warsztaty tworzenia ozdób choinkowych

0
1178

Pięknie przystrojone drzewko Bożonarodzeniowe nie tylko cieszy oko, ale jest także powodem do dumy. Wybór świątecznych dekoracji w sklepach jest olbrzymi i może przyprawić o zawrót głowy. Jeśli jednak pragniemy, by nasza choinka była wyjątkowa i wyróżniała się na tle innych warto pomyśleć o własnoręcznie zrobionych ozdobach. Doskonałą okazją do ich zrobienia będą rodzinne warsztaty w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie. Odbędą się one w najbliższą sobotę, 16 grudnia. Drzewko zyska unikatową, niepowtarzalną dekorację, a my będziemy mogli spędzić bezcenne chwile w gronie najbliższych…

Świąteczne warsztaty są już tradycją w głogowskim muzeum. Każdego roku pracownicy zapraszają całe rodziny do wspólnego tworzenia tradycyjnych choinkowych ozdób z papieru, słomy czy też opłatków. ― Chcemy przypomnieć tymi warsztatami czasy, kiedy na choinkach nie było plastykowych zabawek, a królowały ozdoby wykonane właśnie z papieru, słomy czy też opłatków ― mówi Anna Wawryszewicz, organizatorka warsztatów.

Skąd ten zwyczaj?

Drzewko, zwłaszcza te iglaste w wielu kulturach jest symbolem życia i odradzania się, trwania oraz płodności. W chrześcijaństwie jest symbolem Chrystusa jako źródła życia.

Do Polski tradycję ubierania choinki przenieśli na przełomie XVIII i XIX wieku niemieccy protestanci. Początkowo świąteczne drzewka można było spotkać tylko w miastach.

Do wiejskich domów choinki zaczęto przynosić nieco później. Zwyczaj Bożonarodzeniowego drzewka na wsiach ma ścisły związek z ludowymi przesądami. Przyniesienie choinki do domu było postrzegane jako obrzędowa kradzież. Wierzono, że złodziej, któremu udało się wykraść z lasu cenne drzewko będzie obdarowany szczęściem i powodzeniem.

Według ludowej tradycji ozdoby, które wieszamy na choince mają symboliczne znaczenia.I tak na przykład umieszczana na szczycie Gwiazda Betlejemska miała wskazywać drogę do domu. Świecące lampki odstraszają nieżyczliwe spojrzenia,a według chrześcijańskiej religii światło to symbol Chrystusa. Papierowe łańcuchy wzmacniają rodzinne więzi i chronią domowników przed kłopotami. By zapewnić spokój domowi wieszano aniołki. Dzwoneczki oznaczają dobre nowiny oraz radosne wydarzenia.

2014-12-06 Warsztaty tworzenia ozdób choinkowych @MAH (fot.P.Dudzicki)

Już w najbliższą sobotę, 16 grudnia Głogowianie będą mieli okazję stworzyć wyjątkowe ozdoby w wyjątkowej, rodzinnej atmosferze. Tegoroczne świąteczne warsztaty w Muzeum Archeologiczno – Historycznym w Głogowie rozpoczną się o godzinie 12.00 i zakończą o godzinie 15.00.  Zajęcia odbędą się w sali edukacyjnej muzeum. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Głogowskie muzeum zapewnia nie tylko świetną, rodzinną zabawę, ale także wszystkie niezbędne materiały.