Głogowski Teatr Jednego Mostu ponownie zaprezentuje „Antygonę”

0
2676
2016-01-26_Antygona_spektakl_Teatr_Jednego_Mostu_p

Po udanej premierze spektaklu pt. „Antygona”, Teatr Jednego Mostu ponownie zaprezentuje tę sztukę głogowskiej publiczności. Już w najbliższą niedzielę, 31. stycznia o godz. 19.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury po raz kolejny będzie można zobaczyć tragedię Sofoklesa w niesztampowej reżyserii Michała Wnuka.

Po raz kolejny na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury zobaczyć będzie można spektakl Teatru Jednego Mostu. Tym razem widownia będzie miała okazję udać się w teatralną podróż przed pałac królewski w Tebach.

„Antygona” w reżyserii Michała Wnuka to zupełnie nowe, świeże spojrzenie na starożytną tragedię, którą wielu pamięta ze szkolnych lat. Spektakl zobaczyć będzie można w Miejskim Ośrodku Kultury o godz. 19.00. Wstęp wolny.

Teatr Jednego Mostu to amatorski teatr dorosłych działający w Głogowie od kwietnia 2015 r. Projekt powstał z inicjatywy aktora i reżysera Michała Wnuka. Dotychczas w wykonaniu głogowskiego teatru można było zobaczyć m.in. współczesną wersję „Romea i Julii”, tym razem głogowscy artyści zapraszają na jedną z najważniejszych tragedii greckich – „Antygonę”.

Teatr starożytnej Grecji wywodzi się z ludowych uroczystości religijnych ku czci Dionizosta – boga narodzin, urodzaju i winnej latorośli. To właśnie on nauczył ludzi zabawy i wszelkiego użycia. Od okresu hellenistycznego dwa razy w roku urządzane były huczne uroczystości ku jego czci. Początkowo miały one charakter orgiastyczny, z czasem jednak przybrały nieco inny kształt.

Ludność zaczęła zajmować się poezją, muzyką oraz innymi dziedzinami sztuki. Wieśniacy przebierali się w skóry zwierzęce, aby upodobnić się do towarzyszy Dionizosa – sylenów i satyrów. Dlatego właśnie chóry Dionizosa, śpiewające pieśni pod przewodnictwem kierownika chóru, zostały nazwane chórami koźlimi, a ich pieśń – pieśnią kozła, czyli tragedią (od tragos – kozioł, ode – pieśń).

Do najbardziej znanych świąt ku czci Dionizosa były Dionizje Małe (wiejskie) oraz Dionizje Wielkie (miejskie), odbywające się w Atenach, z których wywodzi się właśnie tragedia antyczna. Pieśni chóralne na cześć boga urodzaju przechodziły stopniową ewolucję, aż w końcu przybrały formę, która dziś znana jest nam wszystkim jako tragedia grecka, a jedną z najważniejszych w literaturze starożytnej w najbliższą niedzielę, 31. stycznia, zaprezentuje teatr z Głogowa.

„Antygona”

Scenariusz i Reżyseria : Michał Wnuk
Scenografia : Michał Wnuk
Konsultacja scenograficzna Magdalena Ogrodnik

Obsada : Filip Brzozowski, Ewa Chorąży, Łukasz Dąbrowski, Karol Frankowski, Ania Krystek, Maciej Łabaz, Agnieszka Ogrodnik, Paulina Olejnik, Adrian Olszewski, Bogdan Płonka, Angelika Puchniarz, Szymon Wlazło.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy.