Głogowska Szansa zaprasza seniorów

0
1880
Miedziak.info.pl Seniorka Babcia Starsza kobieta

W dobie organizowania przeróżnych zajęć dla dzieci i młodzieży istnieją w Głogowie miejsca pamiętające o starszych obywatelach naszego miasta. Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA mimo, że nie ma tego w swojej nazwie, zajmuje się również organizacją czasu wolnego dla seniorów. Działają tam od dłuższego czasu różnego rodzaju zajęcia tematyczne a od listopada dochodzą dodatkowe propozycje.

Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie stara się aktywizować seniorów poprzez Rządowy Program ASOS (Aktywność Społeczna Osób Starszych). W jego ramach w Stowarzyszeniu już od kilku miesięcy odbywa się szereg działań, a od września działają m.in. grupy: gimnastyczna, komputerowa czy proponująca zajęcia artystyczne (lepienie z gliny, robienie biżuterii czy rękodzieła). Nie są to jednak jedyne propozycje, jakie przedstawia się osobom starszym. W listopadzie zaczęły się kolejne inicjatywy mające na celu uaktywnić seniorów ale i zintegrować ich z młodymi ludźmi.

ASOS SZANSA Głogów plakat bliskie spotkania

Częścią projektu „Senior z Szansą” jest Strefa Społecznika czyli „Bliskie spotkania” , w ramach których w listopadzie i w grudniu odbywać się będą spotkania z ciekawymi ludźmi. Pierwsze miało miejsce już w minioną sobotę 5 listopada o godzinie 15.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Jedności Robotniczej 15 w Głogowie. Zaproszonym gościem był Jerzy Górski (głogowski sportowiec, mistrz świata w podwójnym triathlonie, laureat nagrody za wybitne osiągnięcia dla polskiego sportu w 1990 roku) oraz goście specjalni: Łukasz Palkowski (reżyser filmu „Podwójny Ironman”), Krzysztof Szpetmański (producent filmu „Podwójny Ironman”) oraz Kacper Lisowski (twórca filmu dokumentalnego o Jerzym Górskim).

Już we środę 9 listopada o godzinie 16.00 w siedzibie Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA przy ulicy Perseusza 13 w Głogowie odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Pawlakiem. Jest on nomadą, znawcą kultury wschodu, wykładowcą uniwersyteckim oraz uczestnikiem projektów edukacyjnych i humanitarnych w Środkowej Azji. Do tego od 20 lat podróżuje po Jedwabnym Szlaku. Porozmawia z uczestnikami na temat „Siwy to nie szary” – o roli wieku w różnych kulturach.

W tym samym miejscu, ale tydzień później tj. 16 listopada również o godzinie 16.00 pojawi się Ireneusz Wojtków – miłośnik kina i filmu, gospodarz głogowskiego Dyskusyjnego Klubu Filmowego przy kinie Jubilat. Wda się z uczestnikami w rozmowę, którą zatytułowano „Film – moja pasja”.

Ostatnim listopadowym gościem będzie Aneta Stachurska (lekarz, specjalista kardiolog). Spotkanie pt „Zdrowy senior” odbędzie się w piątek 25 listopada o godzinie 9.00 tym razem w Domu Dziennego Pobytu CICHA PRZYSTAŃ przy ul. Słowiańskiej 28.

ASOS SZAQNSA Głogów 2016 zajęcia fotografia plakat

Dodatkowo Stowarzyszenie SZANSA zaprasza na kurs fotograficzny „Cyfrowa ciemnia czyli jesień w obiektywie”. Zaplanowanych jest 20 godzin zajęć, które odbywać się będą zarówno w siedzibie Stowarzyszenia jak i w plenerze. Zajęcia już się rozpoczęły i potrwają od 7.11.2016 do 19.12.2016 r. a będą się odbywać w poniedziałki od godziny 9.00 do 11.00. Zakończone zostaną wystawą prac uczestników. Sam kurs adresowany jest do seniorów oraz do młodzieży, ale organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych. Instruktorem zajęć jest pani Izabela Matuszewska. A wszystkie te działania w ramach projektu „Senior z Szansą” dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.