Głogowska „przyrodnicza” walczy o przetrwanie

0
1683
Technikum nr 6 w Głogowie szkoła przyrodnicza ogrodnicza

Dyrekcja wraz z samorządem Technikum nr 6 w Głogowie w połowie stycznia br. wyszła z inicjatywą spotkania z rodzicami uczniów. Celem miała być wspólna walka o przyszłość szkoły, którą starosta głogowski Jarosław Dudkowiak chce przyłączyć do Zespołu Szkół im. Wyżykowskiego w Głogowie.

Rodzice uczniów uczęszczających do głogowskiej szkoły przyrodniczej zażądali na piśmie skierowanym do zarządu powiatu spotkania ze starostą Jarosławem Dudkowiakiem. Podczas spotkania ze starostą omawiano obecną sytuację szkoły i plany przyłączenia jej do Zespołu Szkół im. Wyżykowskiego w Głogowie. Jak twierdzą pomysłodawcy, plany związane z połączeniem szkół mają na celu podwyższenie poziomu edukacyjnego Technikum nr 6. Placówki mają być zespolone, zachowując jednocześnie swą bazę i nauczycieli. Niektórzy pracownicy Przyrodniczej twierdzą, że o planach połączenia dowiedzieli się z wiadomości podawanych na antenie radia.

Nie wszyscy są przychylnie nastawieni do tego pomysłu. Nauczyciele obawiają się utraty pracy, zaś dyrekcja – utraty tożsamości placówki.

– Technikum nr 6 w Głogowie, czyli tzw. „Przyrodnicza”, jest to szkoła o niemal 60-letniej tradycji i historii. Walczy o zachowanie tożsamości i autonomiczności, a także o możliwości rozwoju. Cała społeczność szkoły: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, rodzice, pracownicy administracji i obsługi jest solidarna w przekonaniu, że trzeba ratować wartość, jaką jest ta Szkoła – komentuje dyrektor szkoły przyrodniczej, Elżbieta Sawczak.

Głogowska Szkoła Rolnicza ma długą historię. Zajęcia dydaktyczne w jej murach zaczęły się w roku 1958. Na początku uczęszczali do niej sami mężczyźni. Czas nauki trwał wówczas 11 miesięcy, od stycznia do grudnia. Pierwszym kierownikiem szkoły był Stanisław Banaś. Programy nauczania uwzględniały warunki przyrodnicze i gospodarcze regionu, z którego rekrutowano uczniów. Głównym zadaniem szkoły było przekazać młodym ludziom wiedzę teoretyczną, ale także przygotować ich do prowadzenia własnego gospodarstwa. Szerzono również kulturę rolniczą wśród mieszkańców wsi. W 1978 roku utworzono tu zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół Rolniczych. W zespole tym działało Policealne Studium Zawodowe. W 2007 roku szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Przyrodniczych.

– Plany Pana Starosty są inne. Dąży on do połączenia naszej szkoły z Zespołem Szkół im. Jana Wyżykowskiego. Od listopada 2015 r., z inicjatywy dyrektora Technikum nr 6 oraz rodziców uczniów, trwają w tej sprawie rozmowy z Zarządem Powiatu, Przewodniczącym Rady Powiatu oraz Komisją Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu Głogowskiego. Decyzja w sprawie przyszłości Szkoły ma zapaść w najbliższym czasie – dodaje dyrektorka głogowskiej szkoły „przyrodniczej”.

Dyrekcja zapewnia, że głogowska szkoła przyrodnicza jest szkołą nowoczesną, otwartą na różne formy przekazywania wiedzy. Współpracuje z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Uczniowie uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach, prowadzonych przez pracowników naukowych, co pozwala poznać arkana kształcenia na wyższej uczelni. Uczniom oferowane są ciekawe praktyki zawodowe. Wybrani uczniowie mają możliwość rozwijać kompetencje zawodowe na praktykach w Saksonii. Szkoła jest corocznie organizatorem wielu przedsięwzięć typu konkursy czy wystawy.

Starosta Głogowa zapewnia pracowników Technikum nr 6, że nie stracą na połączeniu szkoły z Zespołem Szkół im. Wyżykowskiego.