Głogowska Policja opracowuje mapy bezpieczeństwa

0
1233
9.02.2016 r. Komenda Powiatowa Policji w Głogowie, Konsultacje społeczne

W drugim tygodniu lutego br. w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie odbyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji zajmujących się tematyką bezpieczeństwa i porządku publicznego. Podczas debaty omówiono najważniejsze kwestie związane z opracowaniem mapy bezpieczeństwa dla powiatu głogowskiego.

W dniu 9 lutego w Komendzie Powiatowej Policji w Głogowie odbyła się debata na temat bezpieczeństwa w powiecie głogowskim. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele instytucji, dla których istotna jest tematyka bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Zaproszeni zostali między innymi przedstawiciele wszystkich samorządów powiatu głogowskiego, przedstawiciele Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej, członkowie Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Głogowskim, przedstawiciele Straży Ochrony Kolei i administracji mieszkaniowej.

Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji społecznych. Poświęcone było sporządzeniu mapy bezpieczeństwa, będącej elementem wojewódzkiego i krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Opracowanie map ma na celu rzetelne i czytelne zidentyfikowanie skali i rodzaju zagrożeń istniejących w powiecie głogowskim.

Podczas debaty zaznaczano, że tworzenie narzędzi takich jak mapy bezpieczeństwa, jest istotne dla poczucia bezpieczeństwa, które należy do podstawowych potrzeb człowieka. Zwrócono również uwagę na fakt, że nad szeroko rozumianym bezpieczeństwem obywateli powiatu głogowskiego obok Policji czuwa także szereg innych służb i inspekcji, dlatego ważnym jest ujednolicenie podejmowanych działań.

Uczestnicy debaty podkreślili ważną rolę, jaką pełnią konsultacje społeczne, a także dyskusje w zakresie opracowania mapy zagrożeń na terenie powiatu. Zwrócono również uwagę na to, że istotne są dotychczasowe doświadczenia i odpowiednie działania w różnych instytucjach. Podkreślono, że bezpieczeństwo jest dobrem wspólnym głogowian i innych mieszkańców powiatu, a dbać o nie muszą zarówno stosowne instytucje, jak i sami mieszkańcy.

W trakcie spotkania poruszono także kwestię roli mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa. Obecni goście zwrócili uwagę na to, że każda mapa zagrożeń powinna odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone, zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje uczestniczące w procesie likwidacji zagrożeń, ale także te zauważone przez obywateli, czyli społeczność lokalną. Opracowana mapa powinna także zawierać prognozy zagrożeń, które mogą zaistnieć w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń.

Podczas debaty przedstawiono szczegóły założeń wdrożenia krajowego systemu „Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Podkreślono także istotne znaczenie współpracy wszystkich podmiotów, zaangażowanych w działania na rzecz bezpieczeństwa obywateli powiatu głogowskiego.

Uczestnicy konsultacji przekazali własne spostrzeżenia, uwagi oraz wnioski, dotyczące kwestii wdrażania i funkcjonowania w przyszłości mapy zagrożeń bezpieczeństwa w naszym powiecie.