Głogowska policja przy pomocy bajek wspomaga rozwój emocjonalny dzieci

0
1672

Trwa 16. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to akcja wpisana w trwającą nieprzerwanie od 2001 r. kampanię promującą czytelnictwo „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Wczoraj do akcji włączyli się również głogowscy policjanci. Odwiedzili Szkołę Podstawową nr 10 w Głogowie, gdzie czytali maluchom bajki.

Policjanci czytają dzieciom

7 czerwca w głogowskiej Szkole Podstawowej nr 10 pojawili się policjanci. Nie przyszli jednak aresztować wychowanków placówki. Pojawili się, aby poczytać im bajki. W ten sposób funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Głogowie dołączyli do ogólnokrajowej kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. W spotkaniu wzięli udział mł. asp. Łukasz Szuwikowski i Emilia Molisak z głogowskiej policji oraz starszy ogniomistrz Mirosław Ołówek z Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie. Oczywiście były też dzieci, którym wyżej wspomniani funkcjonariusze czytali książki. Lektury zatytułowane były: „Nieznajomy” i „Sam w domu”. Policjanci nie tylko zaprezentowali treść bajek. Opierając się na ich treści przypomnieli dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Cała Polska Czyta Dzieciom

Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom” (CPCD) wystartowała 1 czerwca 2001 r. Jej inspiratorką i założycielską była Irena Koźmińska, prezes „Fundacji ABCXXI”. Założeniem akcji było – i nadal jest – propagowanie codziennego czytania dzieciom jako formy ich rozwoju. I to rozwoju w każdym aspekcie: umysłowym, psychicznym, a także społecznym i moralnym.

Kampania bardzo często posługuje się hasłem „20 minut dziennie – codziennie!”, co odnosi się minimalnego czasu, jaki należy spędzić z dzieckiem czytając mu książkę.

Codzienne czytanie dzieciom wprowadzono w wielu placówkach w ramach programów „Czytające szkoły” i „Czytające przedszkola”. A tam, gdzie je wprowadzono zauważono wiele pozytywnych zmian wśród dzieci, m.in.: wzrost rozumienia tekstów i poleceń, poprawę koncentracji, łatwość wypowiedzi ustnych i pisemnych, wzrost motywacji do nauki i chęci do współpracy, powstawanie więzi pomiędzy uczniami oraz pomiędzy uczniami i czytającym nauczycielem, wzrost czytelnictwa wśród dzieci, a także znaczną poprawę zachowania.

Tydzień z książką – specjalnie dla dzieci

Obecnie „Cała Polska Czyta Dzieciom” zrzesza tysiące wolontariuszy, osób prywatnych oraz ludzi show-biznesu. Kampania prowadzi też liczne akcje promujące czytelnictwo i szeroko rozumianą kulturę literacką. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD) to największa i najstarsza z nich. W tym roku trwa on w dniach 3–10 czerwca. Pierwszy OTCD odbył się w roku 2002, czyli rok po odpaleniu kampanii CPCD. Wówczas wzięło w nim udział ponad 150 miejscowości, co już było znacznym sukcesem. Rok później, w II edycji OTCD do akcji dołączyło 300 miejscowości. W roku 2004 było to już ponad tysiąc, natomiast w roku 2010 w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom wzięło udział 2,5 tys miejscowości.