Głogowska młodzież przeciwko mowie nienawiści

0
1513

Kiedyś ludziom żyło się spokojniej, bez natłoku informacji bombardującego ze wszystkich stron. Świat bez internetu i wszechobecnych mediów nigdzie się nie spieszył a przynajmniej nie tak, jak w XXI wieku. Od najmłodszych lat uczy się dzieci posługiwania sprzętem elektronicznym, co ułatwia im później wejście do wirtualnego świata. Jest on dobrodziejstwem wiedzy i informacji, ale i niesie za sobą szereg zagrożeń, jak chociażby stanie się ofiarą hejtu. Pod skrzydłami SZANSY, zapobieganiem temu zjawisku oraz rozwiązywaniem całego problemu, zajęła się właśnie głogowska młodzież.

Definicji „hejtu” jest wiele, jednak zasadniczo skupiają się one na tym, iż jest to zjawisko polegające na anonimowej cyberprzemocy. Aby ona zaistniała muszą pojawić się trzy czynniki: zmotywowany sprawca (hejter, który swoim komentarzem w internecie chce kogoś obrazić, wyśmiać, przestraszyć lub nawet skłonić do zachowań autodestrukcyjnych), odpowiednia okazja (temat wywołujący emocje czy postać, którą można obrazić lub wyśmiać – za równo z życia publicznego, jak i tzw. szary obywatel) oraz poczucie braku odpowiedzialności i bezkarności swoich czynów. W takiej sytuacji hejter może popuścić wodze wyobraźni i z różnych wewnętrznych pobudek nim kierujących, wylać swoje negatywne komentarze w sieci.

Niestety zjawisko to staje się coraz bardziej powszechne w życiu nie tylko celebrytów, którzy mogą być obrażani chociażby za sam wygląd, ale i wśród młodych ludzi, którzy mając konta na profilach społecznościowych, jak i wypowiadając się na różnego rodzaju blogach, forach, portalach czy serwisach, narażeni są na negatywne komentarze ze strony anonimowych obserwatorów. Niestety konsekwencje takich czynów mogą być bardzo poważne. W skrajnych przypadkach młodzi ludzie, nie wytrzymując presji, decydują się na samookaleczenia a nawet podejmują próby samobójcze.

W miarę powiększania się skali problemu, narasta zapotrzebowanie na akcje, które pomogą młodzieży zrozumieć ten problem oraz aktywnie mu przeciwdziałać. Z taką inicjatywą wyszło Stowarzyszenie dla dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie. Od września szkolili się tam młodzieżowi edukatorzy, którzy teraz mieli szansę wykorzystać swoje umiejętności. 1 lutego br. w 9 szkołach w Głogowie oraz w Serbach (I Liceum Ogólnokształcące w Głogowie, Gimnazjum Dwujęzyczne w Głogowie, Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie, Zespół Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie, Zespół Szkół w Serbach – Gimnazjum Gminne w Serbach, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie, Szkoła Podstawowa nr 12 w Głogowie z Oddziałami Integracyjnymi, Gimnazjum nr 4 w Głogowie) zorganizowano akcję pod nazwą „Postaw się nienawiści”. W tym samym czasie, między godziną 10 a 12 uczniowie pisali jeden rozdział książki przeciwko mowie nienawiści. Każda szkoła miała inny temat, dzięki czemu zebrano pokaźny materiał do stworzenia publikacji, która już niebawem pojawi się w internecie. Akcja została zrealizowana w ramach projektu „Postaw się hejtowi!” współfinansowanemu ze środków The Velux Foundations w ramach programu grantowego Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Mówi pani Maria Ławniak, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie: Sam problem hejtu jest już obecny wśród dzieci szkół podstawowych. My, jako szkoła, interweniujemy kiedy już coś się zadziało, bo dzieci mówią o swoich problemach. Mówimy im o konsekwencjach prawnych, ale i moralnych, aby ich uwrażliwić. Profilaktyka jest bardzo ważna. Ta akcja jest tego przykładem. Z SZANSĄ współpracujemy od wielu lat. Akcji na różne tematy było dużo a każda z nich była trafiona. Na temat mowy nienawiści, w takim wymiarze, akcji nie mieliśmy. Rozmawiamy z dziećmi, ale aby zaangażować w jednym czasie tak dużą ilość dzieci, to nie było (w akcji w ciągu 2 godzin lekcyjnych udział wzięły 3 klasy V i 3 klasy VI). To, że wszyscy razem się zebrali, dało możliwość wzajemnego komunikowania się. Dzieci słuchały swoich wypowiedzi a to też miało swoje znaczenie.

Pedagog z SP 2 dodaje również: Jestem bardzo zadowolona i cieszę się, że nasza szkoła została wytypowana do tej akcji. Dobrze, że było to na terenie naszej placówki. Trudniej byłoby ze wszystkimi wyjść, a tak dzieci były u siebie. Ale tu też nie chodzi tylko o moje zadowolenie. Widziałam, że były zadowolone same dzieci. One czasami nie mają chęci do różnych akcji a tu było zainteresowanie. Temat był trafiony a dzieci na tym skorzystały.

Nie jest to jednak zakończenie przeciwdziałania przemocy w sieci. W SZANSIE już 7 lutego spotkają się uczniowie – przedstawiciele wszystkich 9 szkół, które wzięły udział w akcji przeciwko hejtowi. Stowarzyszenie spodziewa się około 100 osób, które podzielą się swoimi wrażeniami z akcji oraz wspólnie zastanowią się nad rozwiązaniem problemu cyberprzemocy. Jednak na tym akcja się nie skończy. W najbliższym czasie powstanie książka ukazująca, jak młodzież widzi ten problem oraz jak jemu przeciwdziałać. W czasie akcji 1 lutego część młodych ludzi poza wypowiedziami pisemnymi, przygotowała również ilustracje, które także będą umieszczone w tej publikacji. Zaangażowanie tak dużej ilości osób w dialog o tym narastającym problemie, jest niewątpliwie sukcesem. Problemu tego nie wolno bagatelizować, ale aktywnie mu przeciwdziałać, o czym przypomina Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży Szansa w Głogowie.