GŁOGÓW. Miasto z historią

0
1572
Ratusz na rynku w Głogowie

Mieszkając w danym mieście dobrze jest znać jego historię – wiedzieć, czy zawsze było w granicach Polski, czy odbywały się tu ważne starcia militarne czy chociażby, kto znany i ceniony dla kultury, sztuki, nauki czy polityki w nim mieszkał. Nieocenioną pomocą w tej kwestii może stać się film o Głogowie, który został stworzony dla Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych.

Dzisiejszy Głogów w niczym nie przypomina tego z początków swojego istnienia. Wtedy było to dużo mniejsze miasto, które i tak wielkością wyróżniało się na zachodnich ziemiach Polski. W swej świetności przechodziło we władanie i Czech i Prus, aby w końcu znów stać się polskie. Toczyły się tu ważne bitwy jak chociażby ta o obronę Głogowa oraz ta bardziej współczesna prowadząca do jego wyzwolenia. Mieszkali tu za równo artyści, naukowcy, jak i politycy. Z filmu zrealizowanego dla Fundacji Lokalnych Inicjatyw Społecznych oraz dofinansowanego przez Gminę Miejską Głogów można dowiedzieć się znacznie więcej ciekawych informacji dotyczących historii Głogowa.

Efekt tych działań można zobaczyć pod adresem:

W filmie wykorzystano materiały ze zbiorów:

  • Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie;
  • Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,
  • Towarzystwa Ziemi Głogowskiej,
  • Dariusza Andrzeja Czai (który wniósł duży wkład w realizację filmu),
  • Sławomira Krawczyka.

Jednak historia powinna być rozpatrywana w kontekście dzisiejszych czasów i tego, do czego doprowadziły minione wydarzenia. W powyższym filmie przytaczane są informacje o liczbie ludności Głogowa w latach ubiegłych. Warto wiec wspomnieć, że na dzień 31.12.2016 roku w naszym mieście na pobyt stały zameldowanych było 65524 osoby, w tym 34350 kobiet i 31174 mężczyzn. W ubiegłym roku zameldowano tu 599 nowo narodzonych dzieci a w tym 296 chłopców i 303 dziewczynki. W mieście zmarło 591 osób tu zameldowanych. W porównaniu z rokiem 2015  liczba mieszkańców (zameldowanych na pobyt stały) zmalała o 695 osób.

Najwięcej mieszkańców zameldowanych na pobyt stały urodziło się na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia oraz na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych – w czasie wyżów demograficznych. We wszystkich tych rocznikach, poza rokiem 1977, liczba kobiet przeważa nad liczbą mężczyzn. Ponowny wzrost urodzeń nastąpił w latach 2006 – 2010, jednak nie był on już tak duży, jak pokolenie wcześniej. Ciekawą informacją może być ta, iż w Głogowie dwoma najstarszymi mieszkańcami są panie urodzone w 1916 roku a w roku 2017 swoje setne urodziny będą obchodzić kolejne trzy mieszkanki Głogowa.

Jeżeli zaś chodzi o zamieszkiwanie konkretnych rejonów miasta, to również sprawa wygląda zupełnie inaczej, niż kiedyś. Przez ostatnie dziesięciolecia Głogów rozrósł się w znaczącym stopniu. Wcześniej istniejące centrum miasta znajdowało się na Starym Mieście i tam mieszkało najwięcej osób. W XX wieku, kiedy miasto zaczęło się rozrastać, powstawały kolejne dzielnice, jednak dopiero po II wojnie światowej można było zaobserwować powstawanie zupełnie nowych osiedli a dzięki temu i napływ dużej liczby ludności z przeróżnych zakątków kraju.

W chwili obecnej najwięcej osób mieszka na ulicach: Kosmonautów  Polskich (3515), Armii Krajowej (2516), Obrońców Pokoju (2336), Orbitalnej (2293), Alei Wolności (2222) i Gwiaździstej (2115). Nieco mniej, jednak również dużo, bo ponad 1000 mieszkańców mają ulice: Andromedy, Budowlanych, Galileusza, Gustawa Morcinka, Henryka Sienkiewicza, Jagiellońska, Książąt Oleśnickich, Mieczysława Niedziałkowskiego, Oriona, Perseusza, Poczdamska, Saturna, Władysława Łokietka oraz Wojska Polskiego. Są to informacje, które w prosty sposób obrazują, jak bardzo Głogów zmienił się na przestrzeni chociażby powojennych lat. Każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o naszym mieście, odsyłamy do powyższego filmu oraz po bardziej szczegółowe materiały do Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.