Głogów: Klub Tęczowe Motyle – projekt na ogólnopolską skalę

0
1380
2014-01-13-spotkanie-integracyjne-noworoczne-kolędowanie-tęczowe motyle@SP13@Glogow-IMG_9348

Powiat głogowski otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Samorząd Równych Szans  za innowacyjny projekt na rzecz osób niepełnosprawnych, jakim jest Klub Tęczowe Motyle.

Projektem zgłoszonym do konkursu przez powiat głogowski i docenionym jako wyróżniający się w ogólnopolskiej skali, był projekt utworzenia i funkcjonowania na terenie powiatu, klubu dla dorosłych osób niepełnosprawnych Tęczowe Motyle. „Działalność Klubu „Tęczowe Motyle”  to powiatowy system wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, w systemie naczyń powiązanych”  – informuje starosta Rafael Rokaszewicz.

Działalność Klubu – finansowana ze środków powiatowych – zapewnia osobom z niepełnosprawnościami lepsze warunki aktywnego funkcjonowania w środowisku oraz pozwala na włączenie osób niepełnosprawnych do lokalnej społeczności.

„Udział naszego samorządu w Konkursie “Samorząd Równych Szans” nie wiązał się z żadnymi opłatami, które należałoby uiścić na rzecz organizatora konkursu” – mówi Bartek Adamczak, rzecznik prasowy Starostwa, nawiązując do sprawy związanej z nagrodą dla gminy miejskiej Głogów w konkursie Modernizacja roku 2013.

Na czym polega innowacyjność projektu?

„Jest to odpowiedź na lukę jaka powstaje, kiedy osoba z niepełnosprawnością kończy swoją edukację w Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych, ponieważ wówczas osoba ta ma do wyboru WTZ, otwarty rynek pracy, zakład pracy chronionej lub Zakład Aktywności Zawodowej. Nasz Klub jest zaczątkiem drogi prowadzącej do utworzenia w powiecie Zakładu Aktywności Zawodowej” – wyjaśnia starosta.

Celem działania istniejącego Klubu jest stworzenie jego uczestnikom, zagrożonym wykluczeniem społecznym ze względu na ograniczenia związane z niepełnosprawnością, możliwości aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu poza środowiskiem domowym, wspieranie rozwoju umiejętności społecznych, podtrzymanie i rozwijanie umiejętności życia codziennego. W Klubie osoby te znajdują też wsparcie w trudnościach bądź kryzysach emocjonalnych i interpersonalnych.

Utrzymywanie uczestników w dobrej kondycji fizycznej, psychicznej i intelektualnej, wspieranie rozwoju umiejętności społecznych, kształtowanie zaradności życiowej, samodzielności i niezależności w myśleniu i działaniu, tworzenie możliwości realizacji własnej ekspresji twórczej to kolejne cele realizowane w Klubie.

Cele te realizowane są w Klubie poprzez zajęcia o charakterze terapeutycznym, integracyjnym i samopomocowym.

Zdobywcy nagród i wyróżnień w Konkursie “Samorząd Równych Szans” wezmą udział w warsztatach tematycznych związanych z osobami z niepełnosprawnościami. Nagrodzone projekty zostały już wpisane do Bazy Dobrych Praktyk stworzonej przez Fundację Instytutu Rozwoju Regionalnego.

Wyróżnienie dla powiatu głogowskiego  zostało przyznane przez Radę Nagrody, której przewodniczy Minister Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Nagrody i wyróżnienia konkursowe wręczone zostaną na początku października na uroczystej gali.