Głogów: Aktywne studentki pedagogiki

0
1183
zdjęcie 2014-06-23-studentki-pedagogiki@PWSZ@Głogów-fot.PWSZ-galeria-001

Dla studentów pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, zakończony właśnie  semestr był czasem różnorodnej aktywności związanej z realizacją programu studiów, jak i wykraczającej poza przewidziane zajęcia. Przyszli pedagodzy byli organizatorami bądź włączali się w przedsięwzięcia, które pozwoliły im na skonfrontowanie wiedzy z praktyką, sprawdzenie własnych umiejętności, a przede wszystkim sprawdzenie siebie w roli, jaką w przyszłości będą pełnić zawodowo. 

Studentki drugiego roku pedagogiki brały udział w wielu pracach społecznie użytecznych, podczas których mogły połączyć teorię z praktyką. Wśród podejmowanych działań warto wymienić wizytę w Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” w Zielonej Górze, gdzie studentki miały możliwość poznania specyfiki pracy z dziećmi autystycznymi. W tym semestrze włączyły się także w działania Akademii Gimnazjalisty, współprowadząc warsztaty dla grupy gimnazjalistów: „Jak radzić sobie ze stresem?”.

Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Głogowie brały udział w wolontariacie i udzielały dzieciom korepetycji. Razem ze Szkołą Podstawową nr 2, Gimnazjum nr 1 oraz parafią św. Klemensa w Głogowie organizowały festyn z okazji Dnia Dziecka. Imprezę z okazji święta dzieci studentki zorganizowały także w głogowskim Domu Dziecka. W organizację wydarzeń włączyli się także studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Zdaniem dr Jolanty Lipińskiej – Lokś, która prowadzi zajęcia z metodyki, realizacja pracy społecznie użytecznej to tworzenie pewnej postawy społecznej, pożądanej u pedagoga, troski o drugiego człowieka i o środowisko wspólnego bytowania.

Warto też przypomnieć o akcjach zorganizowanych przez studentów pierwszego roku pedagogiki. W październiku ubiegłego roku studenci po raz pierwszy przeprowadzili akcję sprzątania zapomnianych i zaniedbanych grobów osób nieznanych z nazwiska. Przyszli pedagodzy uporządkowali wtedy groby na cmentarzu, przy ul. Legnickiej oraz na cmentarzach na Brzostwie i Krzepowie. Akcja spotkała się z zainteresowaniem i odzewem ze strony innych osób odwiedzających groby i w maju tego roku zamontowano tablice na grobach osób nieznanych oraz przeprowadzono zbiórkę pieniędzy, które przeznaczone zostały na znicze i kwiaty.