Gaworzyce: Znów przeniosą się w czasie

0
1226
2015-06-17 Gaworzyce: znów przeniosą się w czasie (fot. J.Brodowska)
Jarmark kupiecki Gaworzyce

W sobotę 4 lipca zabytkowy park w Gaworzycach będzie po raz trzeci miejscem wielkiej historycznej biesiady – odbędzie się tam Jarmark Kupiecki produktów tradycyjnych i regionalnych. Organizatorzy jak zawsze przygotowali moc atrakcji, które sprawią, że będzie można przenieść się w czasie.

Najważniejszą częścią jarmarku bez wątpienia są kupieckie kramy rozstawione wzdłuż głównej alejki prowadzącej do pałacowego wejścia. W końcu to z historycznej kupieckiej tradycji Gaworzyc jarmark wziął swoją nazwę. Można będzie tam znaleźć swojskie jadło, wyroby z drewna, ceramiki, unikalną biżuterię, antyki i jeszcze wiele innych rzeczy przyciągających uwagę. —Zapraszamy twórców rękodzieła, rzemieślników oraz producentów lokalnych do udziału w III Gaworzyckim Jarmarku Kupieckim, gdzie wzdłuż zabytkowych alejek parkowych będzie można wystawić i zaprezentować swoje wyroby.— informuje Joanna Brodowska z Urzędu Gminy w Radwanicach.

W tym roku imprezie będzie towarzyszyć Letnia Szkoła Rzemiosła Ludowego, której uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w dawnym rzemiośle. Boczne alejki zabytkowego pałacu pełne będą stanowisk warsztatowych: u skryby będzie można poznać tajniki kopiowania starego pisma, dalej – mleć mąkę na żarnach, a następnie lepić i wypiekać na specjalnej blasze pyszne podpłomyki. Organizatorzy informują też, że odbędą warsztaty z wikliniarstwa, plecionkarstwa i garncarstwa, gdzie przy użyciu koła garncarskiego będzie można własnoręcznie zrobić gliniane naczynia. Mężczyźni duzi i mali na pewno z wielką ochotą odwiedzą stanowisko kowala i 200-letnim miechem rozdmuchają żar, by żelazo w nim trzymane było na tyle gorące, aby móc wykuć z niego groty i inne drobne elementy. Będzie można zaznajomić się z obsługą krosna, a chętne dzieci wezmą udział w warsztatach tkackich, podczas których nauczą się tkania na krośnie i wyplatania sznureczków. Zaplanowano też warsztaty czerpania papieru i wyrobu kolczug, które będzie można zabrać sobie na pamiątkę.

Tradycyjnie w cieniu drzew stacjonować będą obozowiska historyczne, gdzie można podejrzeć jak kiedyś żołnierze szykowali się do walki, a instruktor łucznictwa udzieli rad jak obsługiwać łuk. Nie zabraknie rekonstrukcji historycznych, pokazów XVII-wiecznej szermierki czy salw z replik broni palnej.

Organizatorzy w tym roku przygotowują wraz z mieszkańcami i pasjonatami historii z grupy pokazyhistorycze.pl inscenizację buntu chłopskiego, który miał miejsce w Gaworzycach w latach 1604-1607. Bunt wybuchł, ponieważ ówczesny właściciel wsi, mimo sprzeciwu chłopów, kazał na gromadzkim pastwisku wybudować nowy folwark. Doszło do buntu, który został krwawo stłumiony przez wojska i obił się szerokim echem na Dolnym Śląsku. Właściciel na pastwisku wybudował folwark. W następnych stuleciach został on rozbudowany i obecnie jest… odrestaurowanym pałacem, który możemy podziwiać!

Każdy, kto wybiera się do Gaworzyc z rodziną czy przyjaciółmi może rozważyć wzięcie udziału w konkursie na najlepiej przebraną grupę. Obowiązują stroje z epoki baroku, a dla najlepszej grupy przewidziano nagrodę w wysokości 1000zł. Ale to nie koniec! — Wśród atrakcji, jakie szykujemy dla uczestników, znajdą się oczywiście parady dawnych strojów, rekonstrukcje historyczne, liczne zabawy i konkursy, warsztaty dawnego rzemiosła, występy teatrów ulicznych oraz artystów, a wśród nich występ grupy kabaretowej Jurki, zespołu muzycznego „Wędrowne Gitary”, a późnym wieczorem także zabawa taneczna przy doskonałej muzyce. —mówi J. Brodowska.

Zapowiada się ciekawe, historyczne wydarzenie, na którym warto być. Nasza Redakcja z wielką przyjemnością objęła patronatem Jarmark Kupiecki i zdamy relację dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do Gaworzyc. Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy w Gaworzycach, stronie internetowej urzędu oraz kontaktując się z Joanną Brodowską mailowo j.brodowska@gaworzyce.com.pl bądź telefonicznie 76 831 62 85 w. 45.