Gaworzyce: Otwarta lekcja wspomnień już dziś

0
1303
2015-07-09 Gaworzyce: Otwarta lekcja wspomnień już dziś

Po raz drugi Gaworzyce goszczą studentów z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy kontynuują zapoczątkowane w zeszłym roku etnograficzne badania terenowe. Dziś od godziny 17.30 w gaworzyckim pałacu przeprowadzą konserwatorium „Otwarta lekcja wspomnień”. Na czym polegają badania i jak można pomóc etnografom?

Konserwatorium „Otwarta lekcja wspomnień” odbędzie się już po raz drugi. — Pamiętając o ubiegłorocznej życzliwości i gościnności mieszkańców Gminy Gaworzyce, mamy nadzieję, że również w tym roku otworzą Państwo drzwi swoich domówi i mieszkań, a przede wszystkim serca, na spotkania ze studentami i poświęcą nam czas. Chętnie posłuchamy o Państwa historiach rodzinnych, ale także o dziejach miejscowości, w których Państwo urodzili się, czy mieszkali przez pewien czasu, a także o losach powojennych Gaworzyc i sąsiednich miejscowości. — zachęca mieszkańców do udziału Małgorzata Michalska, opiekun praktyk.

Badaczy interesują wspomnienia osób starszych: o miejscu urodzenia, drodze na Dolny Śląsk, warunkach jakie zastali w nowym miejscu, podtrzymywaniu tradycji z poprzedniego miejsca zamieszkania w nowym miejscu zamieszkania oraz stopniu podtrzymywania tradycji przez młode pokolenia urodzone już na Dolnym Śląsku. Z zaciekawieniem wysłuchają też relacji kolejnych pokoleń, które pielęgnują pamięć o przodkach, podtrzymują tradycję i pamiętają z opowieści rodziców czy dziadków dzieje swojej rodziny.

Podczas konserwatorium „Otwarta lekcja wspomnień” odbędzie się wykład Małgorzaty Michalskiej z Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego „Etniczno-kulturowe zróżnicowanie Dolnego Śląska”. Następnie zaprezentowany będzie film o przesiedleniach po II wojnie światowej „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce… Kresowiacy – Lwowskie, Tarnopolskie, Stanisławowskie…” zrealizowany przez Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Zaprezentowane zostaną też wyniki ubiegłorocznych badań przeprowadzonych w Gminie Gaworzyce. — Prosimy o zabranie rodzinnych pamiątek: fotografii, listów, przedmiotów codziennego użytku… Wszystkiego, co jest dla Państwa ważne, bliskie sercu, a co stanie się kanwą rozmów i opowieści podczas spotkania w pałacu. — zaprasza M. Michalska.

Studenci w Gminie Gaworzyce będą kontynuować prace zapoczątkowane w zeszłym roku i będą gościć w gminie do środy 15 lipca. Zachęcamy wszystkich do podzielenia się wspomnieniami, by zostawić swój ślad w historii gminy, a także Dolnego Śląska, nim jeszcze pamięć tamtych czasów całkiem nie uleciała.